Společnost ASDA oznámila zásadní změnu u více než poloviny jogurtů vlastní značky tím, že odstranila data spotřeby a nahradila je daty Best Before, aby zákazníkům pomohla bojovat proti plýtvání potravinami v domácnostech.

 

Změna vychází z údajů nevládní organizace WRAP (Údaje o odpadu z potravin a nápojů v domácnosti WRAP), která říká, že polovina veškerého vyhozeného jogurtu v domácnostech ve Velké Británii je v neotevřených baleních. Zpráva také ukázala, že 70 procent veškerého jogurtu vyplýtvaného v domácnosti je způsobeno tím, že výrobek „nebyl použit včas“, přičemž jako důvod bylo uvedeno datumové označení.

Best before

Na základě důkladných hodnocení bezpečnosti a kvality potravin značky ASDA, se ukázalo, že u 28 typů produktů, kterých se týdně prodá kolem 455 000, je možné bezpečně přejít na označení „Best Before“. Během několika příštích týdnů si zákazníci všimnou změny označení na produktech, jako je přírodní jogurt Asda, řecký jogurt a Extra speciální jahoda a lískový ořech.

Zbytečné plýtvání je alarmující

Paul Gillow, viceprezident pro čerstvé a mražené potraviny ve společnosti ASDA, řekl: „Vždy hledáme způsoby, jak můžeme zákazníkům pomoci snížit plýtvání potravinami v domácnostech, a podle výzkumu WRAP se každý rok zbytečně vyhodí 54 000 tun jedlého jogurtu. Doufáme, že tato změna bude mít velký vliv na životní prostředí a zároveň ušetří zákazníkům peníze.“

Celosvětově plýtvání potravinami významně přispívá ke změně klimatu a představuje 8 % celkových emisí skleníkových plynů (GHG). Podle WRAP je jen ve Spojeném království každoročně způsobeno plýtvání potravinami odhadem 36 milionů tun emisí skleníkových plynů.