Obalová konference v rámci projektu PackSummit 2017 je top setkání nezávislých expertů, výrobců obalů, baleného zboží, ale i logistiků, brand manažerů a nákupčích retailu. Tento ročník, pod záštitou pivovarského svazu uvítal i producenty z nápojového sektoru a dalších tekutých výrobků a širokou odbornou veřejnost zejména z Česka a Slovenska. Součástí konference byl také seminář v druhém konferenčním dnu zacílený na flexibilní obaly suchých plodů.
Hyde Park premiérově
PackSummit byl zahájen 5.10.2017 ve 12:30 naprosto netypicky Hyde Parkem, kde si mohl kdekdo pustit „hubu na špacír“ a podělit se s ostatními účastníky o své názory, postřehy, zkušenosti. Účastníci zatím přistupovali k této výzvě s ostychem, hlavní prostor byl nakonec přenechán Vladu Volekovi,Obalový institut Syba, který s přítomnými prodiskutoval dva okruhy. Jednak mediálníhit posledních dnů – otevření druhé prodejny (jedné z mnoha, jak praví média) Potraviny bez obalu a jednak protimluvy až absurdity v obalových předpisech zrozených v Bruselu, vylepšených v Praze a Bratislavě, „igelitky“ nevyjímaje.
Celou konferenci silně interaktivním způsobem moderoval již potřetí David Marouš, commercial manager společnstosti Cordstrap.
Prezliekací obal
Smyslem této obalové konference je již tradičně sdílet novinky, šířit znalosti, získat nové kontakty a informace napříč obory a to se povedlo již v prvním bloku prezentací „Prezliekacího obalu“ Milana Michalka ze společnosti REFILL CASE informoval o nové technologii, která umožňuje nápojovému obalu, spolu s přebalovacím strojem využití jako pevného konstrukčního prvku vyráběného z různých materiálů. Patentovaná technologie spočívá v umístnění v přesně rozvržených otvorech na dně nádoby, které umožňují po celou životnost obalu proces „převlékání“. Je možné použít různé typy fólií o takovém rozměru, aby překryl celý obal z vnitřní i vnější strany. Takto zabalený obal je chráněn před kontaminací ze strany uživatele i výrobců. Výhodami jsou podle autora a vynálezce mimo jiné kontrola nad odpadem. Deklaruje snížení objemu odpadu o 70 %.
Kvalita ne kvantita i v 3D
„V prvním bloku Kvalita ne kvantita - 3D tisk“ byla přednáška Vlado Voleka z Obalového institutu Syba. V ní se autor sdílel a auditoriem své obrácení: otočení názoru na smysluplnost a užitečnost 3D tisku v praxi. Řešení 3D tray přihlášené do soutěže OBAL ROKU 2017 společností Continental Automotive jej předvedčilo o mimořádné užitečnosti této nové technologie odpovídající mantinelům Průmyslu 4.0 – stručně řečeno nehmotná data nahrazují „železo“. Úspora v materiálech na testovací formy (přímo jejich eliminace) a úžasné zkrácení doby vývoje: ze tří měsíců na jeden. Třešničkou na tomto 3d dortu je použití PLA polymerů z obnovitelných zdrojů na základě výhodnosti jejich fyzikálních vlastností (minimální teplotní roztažnost) nikoli z proklamativních důvodů ochrany životního prostředí. Těchto úspěchů bylo dosaženo mimo jiné obrovskou pílí celého týmu, sebevzděláváním a vytrvalostí, často i trnitou cestou pokus-omyl. Lze parafrázovat: Quality the first.
Pozdrav od protinožců
Pierre Pienaar, President World Packaging Organisation, se osobně dostavit nemohl, ale svou prezentaci a videozdravici poslal elektronicky, a nic tak nebránilo zprostředkovanému setkání s „Obaly od protinožců“. Podle ní je "IN" a stále na vzestupu vášeň tvůrců pro ekologické obaly, limitované edice a aktivní a inteligentní obaly.Velkým trendem na trhu je nárůst nápojů určených pro konkrétní skupiny uživatelů. Přeplněné regály a stále přítomný nápor nových produktů způsobují chmury obchodním marketérům a kladou obtížné otázky jak umožnit vyniknout jejich nápojovým produktům.
V dnešní době se stále více výrobců snaží odlišit své výrobky – energetické nápoje, deklarace o jejich prospěšnosti lidskému zdraví, přidávání antioxidantů, vitamínů, minerálů či rostlinných výtažků.
Zajímavé je zjištění, že i u protinožců zažívají řemeslné pivovary boom a pivo se přesouvá z lahví do plechovek, jejichž cena stále klesá. Očekává se další posun k používání inteligentních a aktivních obalů.
Víno v PETu
„PET a jeho využitie na špeciálne obalové riešenia“ představil Maroš Takáč ze společnosti Plastipak. V edukativním úvodu zmínil cesty k zvýšení bariéry obalů na bázi PETu: jednovrstvové obaly ze směsi obsahující složku pohlcující kyslík, vrstvené obaly a obaly plazmově potažené silikátem. Plastipak sází na bariérovou vrstvu Bind-Ox. Toto řešení nabízí například možnost výroby PET lahví na víno s garancí ochrany tohoto citlivého moku více, než 3 roky.
Red Dot
I s krabicí se dá účastnit věhlasné soutěže Red Dot . A co více, dá se s nimi vyhrát. Jan Kaprhál, Innovation Manager společnosti Smurfit Kappa Czech osvětlil cestu mezi top oceněné v kategorii Packaging design, kde konkurenci tvoří dalších téměř 5000 přihlášených vzorků. Je kladen důraz na individuální hodnocení, kvalitu, inovaci a vysokou kreativitu. Smurfit toto ocenění získal hned několikrát za sebou.
Průmysl 4.0
Druhý blok zahájil Martin Hejl ze společnosti THIMM – THE HIGH PACK GROUP futuristickou prezentací „Průmysl 4.0 pro obaly - výhody pro baliče“. Je jisté, že průmysl 4.0 změní výrobní procesy, dodavatelské řetězce i obchodní modely. Odhady hovoří o tom, že díky automatizaci, robotizaci a digitalizaci mohou české firmy zvýšit produktivitu až o více než 30%. Ukazuje se, že by firmy neměly podceňovat procesní, organizační, a další změny, které digitalizace, automatizace a robotizace přinese, protože ty firmy, které se novým technologiím nedokáží přizpůsobit, se ztratí v souboji s úspěšnější konkurencí
OBALY 2018 s Reklamou a Polygrafem
Jana Nosálová, je specialistkou na zavádění nových veletržních titulů v společnosti ABF a ve své prezentaci OBALY 2018 představila nadcházející druhý ročník veletrhu OBALOVÝCH INOVACÍ A TECHNOLOGIÍ. Hlavními tématy budou: designové a personifikované obaly, dárkové obaly, obaly pro e-shopy, kosmetiku a farmacii, dále etikety a POS displeje. SYBA je odbornou záštitou veletrhu a doprovází jej odbornou konferencí a vystavuje soutěžní OBALY ROKU během celého veletrhu v samostatné hale č. 6, kde bude probíhat i vlastní hodnocení.
Soutěž s Ekokomem a Cordstrapem
Autorizovaná obalová společnost EKO-KOMje partnerem třídění, v prezentaci "EKO-KOM, 20 let v ČR" nás Petr Šikýř, provozní ředitel společnosti EKO-KOM, seznámil s fakty a výsledky tohoto konání: na našem území jek dnešnímu roku recyklováno 59 % kovů, 68 % plastů, 75 % skla a 94 % papíru. Návštěvníci PackSummitu si mohli zasoutěžit o wellness víkendový pobyt od společnosti Cordstrap v hodnotě 10 tisíc korun. Dotaz byl samozřejmě tematický: kolik sešlápnutých dvoulitrových PET lahví se vejde do žluté popelnice o objemu 110 litrů - o soutěž byl nevídaný zájem.
Upoutáni obalem
Obal, který upoutá, představil Martin Bělík, ostřílený marketingový specialista se zaměřením na výrobu obalů, etiket i dalších tiskovin ze společnosti DataLine Technology. Promluvil o možnosti digitálních technologií pro výrobu etiket a obalů. Přínosné informace opravdového profesionála, který pomáhá firmám realizovat v českých podmínkách koncepty, které se osvědčily v zahraničí.
Prezentace připomněla, jak vypadaly etikety a obaly dříve a zabývala se přínosem rozvoje digitálních technologií, vlivem internetu a sociálních sítí, novými směry pro návrhy a výrobu obalů. Trendy, kterým je neomezená variabilita motivů, provázanost s virtuálním světem internetu, možnost rychlé reakce na chování trhu a změny původní funkce obalů.
Cans the first
Trendy v českém pivovarnictví představila Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven. Prezentovány byly extrémně zajímavé meziroční indexy spotřeby piva v ČR dle obalů, která je stále mírně stoupající, ale velké překvapení se ukrývá ve způsobu distribuce a typu obalů ve vztahu PET a plechovek. Zajímavostí exportu je vzrůstající vývoz na Slovensko a mimo EU zejména do Ruska.
Brand, forma, výraz
Jan Čapek patří mezi přední designéry nápojových obalů, o čemž svědčí mnoho světových ocenění v New Yorku, v Paříži i u nás. Mezi jeho nejoceňovanější a nejznámější objekty a to i mezi laickou veřejností patří návrhy PET lahví pro Karlovarské minerální vody. Dále pak křesla "Clean Mesh" a "Polygon" nebo pračka "Washman" pro Elektrolux.
Přednáška „Brand, forma, výraz“ poodhalila tajemství vzniku, radosti i slepé uličky vývoje některých unikátních nápojových obalů.
Krysy ve skladu
Václav Stejskal, Radek Aulický, Výzkumný ústav rostlinné výroby, prezentace nazvaná Obaly potravin jako významná bariéra před hmyzími škůdci uvedla posluchače do problému výskytu škůdců v dodavatelském řetězci od zemědělské produkce po supermarkety. Akcent na hygienu, kázeň v udržování pořádku a čistoty. Účastníci byli seznámeni s testy spojené s výskytem škůdců, jejich množení a napadání potravin balených a bez obalu, včetně konstrukčního řešení staveb skladů.
Obalem proti roztočům
Jan Hubert, Marta Nesvorná, Výzkumný ústav rostlinné výroby ve své prezentaci Roztoči v prostředí člověka a využití obalu k zamezení napadení potravin sdíleli s posluchači výsledky testů a závěry s ohledem na vybrané flexibilní obalové materiály. Úvodem přítomné seznámili s rozšířením roztočů v toku času i s ohledem na regiony ve světě. Ve výjimečných případech jsou roztoči součástí „zpracování“ potravin. Na řadě příkladů bylo ukázáno nežádoucí rozšíření roztočů ve vybraných potravinách, ale i například v krmivech pro domácí mazlíčky.
Statistika (věda je)
Václav Doležal, OBALOVÝ INSTITUT SYBA svoji prezentaci Turbulence i klid v cenách surovin pro obaly opřel o desetileté německé statistiky vybraných surovin pro výrobu obalů: papír, plasty: PE, PP, PVC, PET a některé recykláty. Razantní pokles R-PET – až do mínusových hodnot.
Bitva o IBC a palety
Ve svém zamyšlení Vlado Volek, OBALOVÝ INSTITUT SYBA nazvaném Palety, přepravky, sudy, IBC kontejnery – obal versus odpad probral s přítomnými pohled na palety a IBC kontejnery v uzavřeném a otevřeném systému opakovaného použití. Poukázal na rozpory s vnímáním tohoto problému ze strany ČIŽP a MŽP.
Mikroskopem na obaly
Roztoče a jejich obalové řádění si účastníci prohlíželi v mikroskopech předváděných Václavem Krejzlíkem ze společnosti Olympus Czech Group, s.r.o., člen koncernu.
PackSummit 2018
Konference PackSummit v příštím roce je tematicky zacílena na: Shelf Ready Packaging (SRP); přepravní, průmyslové, exportní obaly; palety.
Konference s návazností na Obalový galavečer s poředáváním ocenění OBAL ROKU se uskuteční opět v prostorách Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky v Praze, dne 4. října 2018.
Garant konference
Odbornou garanci nad konferencí převzal Český svaz pivovarů a sladoven.
Partneři konference
Generální partner Obalového galavečera a partner třídění: AOS EKO-KOM
Gold Partner: REKLAMA - POLYGRAF - OBALY
Silver Partner: SMURFIT KAPPA CZECH, THIMM PACKAGING,
EMBAX PRINT, FACHPACK
Bronze Partner: DS SMITH PACKAGING, NEFAB
Partner: BRAU BEVIALE, LRQA, OTK GROUP
Research Partner: KANTAR MILLWARDBROWN
Partner semináře: OLYMPUS CZECH GROUP
Top Media Partner: PACKAGING, RETAIL NEWS
Media Partner: LOGISTIC NEWS, BRANDS&STORES, CS PACKAGING NEWS, BEVERAGE & GASTRONOMY, NOVINY PRO GRAFICKÝ PRŮMYSL, TRANSPORT A LOGISTIKA, POTRAVINÁŘSKÝ OBZOR, PACKAGING HERALD, INSTORE SLOVAKIA, PAPÍR A CELULÓZA, KVASNÝ PRŮMYSL, PRINT PROGRESS, ELOGISTIKA
.