Soutěž Pro Carton/ECMA  Award již 20 let patří mezi nejznámější a nejprestižnější světové soutěže se zaměřením na výrobce obalů z hladkých lepenek. Podobně jako i další obalové soutěže, i tato aktivita prochází řadou vývojových etap a nejinak tomu bylo i letos. Nově byla udělována cena za environmentální zodpovědnost pod názvem Save the Planet Award.

V rámci soutěže Pro Carton Award, kterou pořádá evropská asociace výrobců skládaček (ECMA) ani letos nechyběla Pro Carton Young Designers Award, která je jednou z nejvýznamnějších studentských soutěží se zaměřením na obalový design. Tato soutěž již 15 rokem pomáhá mladým talentům ve zviditelnění se na mezinárodním trhu designu a poskytuje jim pomoc s nastartováním kariéry profesionálního designéra.

Inovace kategorií

Úspěšné exponáty získaly ceny v devíti kategoriích. Novou cenou byla i cena veřejnosti – Public Award a nechyběla ani Best of best cena - Carton of the Year. Novinkou letošního roku bylo ocenění Save the Planet Award za produkt, který významně přispěl k ochraně životního prostředí. V rámci této kategorie zaujal inteligentní obalový koncept HAL Allergy Venomenhal určený pro oblast farmacie, který podstatně snižuje náklady na balení a snížené množství použitého materiálu.

Koktejl inspirace na fotografiích i videu

Pro ty, kteří se zabývají obalovým designem, lze jen doporučit stránky s fotografiemi a popisem vítězných obalů, které naleznete zde. Mezi kategoriemi nechybí ceny ani za nejvíce inovativní řešení, kde porotu velmi zaujal koncept držáku na kelímek (Cupholder), který plní rovněž i presentační funkci obalu. Obal se výborně uplatňuje i na sportovních akcí, např. fotbalové zápasy apod.

Zároveň lze na stránkách Pro Carton nalézt i celou řadu videí z předávání cen.