Dnešní zpráva není sice úplně "obalářská", ale nicméně i pro obaláře zajímavá. Dopravu či přepravu přece skloňujeme ve všech pádech a novinky se vyplatí sledovat už jen z finančního či legislativního hlediska i v této oblasti. Zajímavou zprávou, jen pár týdnů starou je, že společnost Siemens dodala dobíjecí centrum pro nákladní vozidla s elektrickým pohonem, které bylo otevřeno v areálu společnosti Mercedes-Benz Trucks Česká republika s.r.o. v pražských Stodůlkách.

 

Jmenovaná společnost se tak připravuje na uvedení elektricky poháněných nákladních vozidel Mercedes-Benz eActros, eEconic a Fuso eCanter na český trh. Jedná se o vůbec první dobíjecí centrum specializované pro nákladní vozy v České republice, dobíjení zde zajišťuje stanice Sicharge D o výkonu 300 kW.

Vedle dobíjecí stanice dodal Siemens na klíč také kompletní infrastrukturu, tedy trafostanici včetně rozvaděčů vysokého napětí (typ Siemens 8DJH), nízkého napětí a transformátoru 1000 kVA, který je kapacitně připraven na rozšíření dobíjecího centra. Součástí dodávky byla také nízkonapěťová a vysokonapěťová kabeláž a veškeré související stavební práce.

Další krok v elektromobilitě

„Vybudování první specializované dobíjecí stanice pro nákladní vozidla ukazuje potenciál, který tyto ekologické vozy mají, a to především v městském a příměstském rozvozu zboží a zásilek,” říká Martin Panáč, projektový manažer ve společnosti Siemens. „Je to další důležitý rozměr české elektromobility, která se doposud soustředila především na budování dobíjecí infrastruktury pro osobní elektromobily, případně pro MHD.“

Dobíjecí stanice nabízí řadu možností

Dodaná dobíjecí stanice o výkonu 300 kW disponuje 2 kabely s CCS konektory a nabízí tzv. dynamické rozložení výkonu, při kterém se stanice řídí potřebami připojených vozidel. „V případě paralelního dobíjení dvou vozidel dojde k automatickému sdílení dostupného výkonu podle individuálních potřeb, což optimalizuje dobu dobíjení a plně využívá instalovaný výkon. Stanice např. dokáže souběžně nabíjet dva vozy výkonem 2x 150 kW nebo jeden výkonem 300kW. Maximálního dobíjecího výkonu 300 kW pak lze dosáhnout s využitím CCS konektoru připojeného na chlazený kabel,“ vysvětluje Martin Panáč.

Dobíjecí stanice Sicharge D je vybavena širokou škálou možností. Vedle dynamického přístupu k dobíjení, při kterém stanice rozpozná individuální potřebu dobití a následně zajistí optimální dobu dobíjení, se stanice opírá o nejvyšší účinnost ve své třídě (až 96 %), vysokou odolnost proti zkratu, maximální napětí až 1000 V, maximální proud až 500 A nebo otevřenou OCPP komunikaci. Stanice je výrazně orientována na uživatele – její kompaktní design šetří místo, 24palcový dotykový displej usnadňuje orientaci při ovládání a zajistí snadnou integraci personalizovaného obsahu. Nechybí vysoká ochrana proti vandalismu IK10 a venkovní krytí IP54