Společnost Tetra Pak, největší světový dodavatel systémů pro zpracování a balení potravin, neustále vyvíjí a zdokonaluje své technologie, aby mohla zákazníkům nabízet nejmodernější obalová řešení. Změny ve zvycích spotřebitelů mají rovněž dopad na nároky na obaly potravin: zákazníci očekávají pohodlné otvírání, různé velikosti obalů a modernější vzhled.

roleInvestice v Maďarsku

Nedávno dokončený investiční program v hodnotě převyšující 1,2 miliard korun byl v maďarském Budaörsu zahájen v roce 2012 s cílem umožnit podniku dodávat nové typy obalových materiálů, které splňují požadavky spotřebitelů i výrobců potravin.

Prelaminated hole

Investiční program se týkal dvou důležitých oblastí výroby v podniku Tetra Pak v Budaörs: podnik bude nyní schopen výrobcům nápojů dodávat výrobky oblíbené řady Tetra Brik® Aseptic se předlaminovaným otvorem (technologie PLH, prelaminated hole). Nápojové kartony se  předlaminovaným otvorem jsou ideální pro propracovanější uzavírací systémy, jejichž použití je pro spotřebitele pohodlnější a jednodušší.

V principu se jedná o to, že ve zvoleném místě nejsou všechny vrstvy tohoto laminovaného materiálu, nýbrž pouze plastová fólie, která se otočením šroubovacího, vhodně tvarovaného víčka při otevírání perforuje a není potřeba například tahat za ouško pro odtržení membrány. O rostoucí poptávce svědčí skutečnost, že 20 % celkového objemu produkce v roce 2015 představují obaly s technologií PLH.

mjauPapírové konzervy

Po instalaci nové výrobní linky bude maďarský Budaörs po Švýcarsku teprve druhý výrobní podnik Tetra Pak na světě schopný vyrábět obaly typu Tetra Recart®. Jde o první papírový obalový materiál na světě, který umožňuje tepelnou úpravu zpracovaných potravin po naplnění a uzavření kartonu. Tato technologie nabízí nákladově efektivní a ekologickou alternativu pro tradiční konzervované výrobky (polévky, omáčky, hotové pokrmy, zeleninu a ovoce) nebo potravu pro domácí zvířata. Obaly Tetra Recart šetří prostor v regálech a jsou lehčí, levnější na přepravu a snáze se otvírají.