Čokoládové tyčinky Toblerone jsou známé svými trojúhelníkovými vrcholy, které korespondují s designem obalu a jeho grafikou, tedy ikonickým zobrazení Matterhornu viditelně zobrazený na obalu. Tím, že výrobce Mondelez totž přesune část produkce na Slovensko a švýcarské zákony v takovém případě neumožňují využívat v marketingu národní symboly alpské země, bude potřeba změna…

 

Toblerone byl vytvořen ve švýcarském městě Bern v roce 1908 Theodorem Toblerem a jeho výrazný tvar je údajně inspirován jeho hornatou vlastí a zejména Matterhornem. Od té doby byla čokoláda uváděna vždy jako Swiss-made – až doteď, vše díky přísným požadavkům země, které určují, které produkty a za jakých podmínek se mohou legálně takto presentovat.

Část výroby na Slovensko

Mondelez International, americká společnost, která vlastní Toblerone, přesouvá od července část své výroby na Slovensko, z důvodu snižování výrobních nákladů. Zobrazením Matterhornu by však v novém výrobním působišti došlo k porušení „Swissness Act“, který od roku 2017 vyžaduje, aby produkty mohly používat švýcarské symboly (jako je např. švýcarský kříž) nebo se nazývat Swiss made, musí splňovat různá kritéria, včetně místa výroby.

Ochrana Swiss-made

Cílem těchto nařízení je chránit důvěryhodnost a hodnotu kýžené švýcarské značky, vysvětluje její vláda s odkazem na studie, které ukazují, že přidaná hodnota švýcarské značky může u určitých produktů představovat až 20 % prodejní ceny – a dokonce až 50 % u luxusního zboží – ve srovnání s výrobou z jiných míst. Pokud jde konkrétně o potravinářské výrobky, minimálně 80 % surovin musí pocházet ze Švýcarska a u mléka a mléčných výrobků to musí být dokonce 100 %. Na některé ingredience, které nelze pěstovat ve Švýcarsku, jako například kakao, se naopak vztahuje výjimka.

Společnost ještě neodhalila svůj nový design, ale říká, že bude stále vzdávat hold svým alpským kořenům „modernizovaným a zjednodušeným horským logem, které je v souladu s geometrickou a trojúhelníkovou estetikou“. Zachová si také svého „slavného skrytého medvěda“, což je pocta Bernu, (můžete vidět, když se pozorně podíváte na stíny Matterhornu).