Přepravní balení patří k nejnáročnějším formám obalů vůbec. Dřevěné bedny pro lehké nebo těžké náklady, palety, krabice z vlnité lepenky, ale i bublinkové, smrštitelné, průtažné nebo i hliníkové fólie – to je jen část sortimentu, který zde nachází uplatnění. Dodavatelé materiálu, obalů i technologií nebudou chybět ani na letošním veletrhu Fachpack, který se koná v září v Norimberku.
Nejznámější obalový veletrh ve středoevropském regionu se v rámci přepravního balení nebude soustředit jen na standardní řešení, ale především na vývojové trendy, tedy např. zavedení vyšší míry automatizace, digitalizace, využití 3D tisku či vyšší implementace RFID systémů.
Nové přístupy k automatizaci a sledovatelnosti
Digitální transformace nabízí velký potenciál pro obchodní logistiku. Dodavatelé palet se v současné době zabývají pokročilými technickými možnostmi distribuce databázových technologií, šifrovací datové transakce jsou v současnosti testovány ve výrobních procesech a logistice.
Další automatické ID systémy zahrnují například technologii RFID. Jednou z výhod může být i sdílení dat v celém logistickém řetězci. Získané údaje mohou být použity k dalšímu zlepšení dodavatelského řetězce.
3D tisk a jeho potenciál v přepravním balení
Součástí doprovodných programů budou na Fachpacku i krátké prezentace, diskuse a speciální inspirační presentace různých obalových materiálů a technologií. Chybět nebude ani problematika 3D tisku. V souvislosti s touto technologií je možné očekávat, že 3D tisk umožní v budoucnu ještě větší optimalizaci obalů, případně ve spojení s novými materiály umožní vyrábět transportní obaly i z menšího množství materiálu.