Stálicemi v kategoriích napříč všemi ročníky jsou již od sedmdesátých let počátků soutěže OBAL ROKU "potraviny" a "nápoje". Nápojové obaly z různých materiálů na kávu, čaj, vodu, alkoholické i nealkoholické, včetně piva, vína a lihovin svým řazením oscilují mezi kategirií "etikety" a často i "dárkových obalů". Kategorie "potraviny" je jednoznačná, exponáty v ní slouží k  balení potravin, včetně cukrovinek a například výživových doplňků.

 

Představujeme vítěze kategorie NÁPOJE: 

 

 PŘIHLAŠOVATEL: Kofola Československo a.s. / Skleněná láhev Royal Crown Cola POPIS: 0,25 l sklenená fľaška vystihuje povod Royal Crown Coly z roku 1905 a fakt, že jej receptúru vytvoril farmaceut Dr. Claude Hatcher vo svojeje lekárni. Chceli sme aby tvar flaše pripomínal lekárenskú fľašku tvarovo, embossom.

Flaša je vratná, aby sme predĺžili jej životnosť a aby sme sa chovali ekologicky, čo sa od dnešnej doby automaticky očakáva. Etikety sú papierové a tiež vystihujú pôvod Royal Crown Coly. Máme viaceré varianty etikiet. Každá z nich je patinovaná - akoby zašlá trochu inak, ako keby sa na nej podpísal zub času.

 

PŘIHLAŠOVATEL: Colognia press, a.s. / Switchle - organické šumivé nealkoholické nápoje POPIS: Samolepicí etiketa na plechovku pro nově vytvořené organické šumivé neakoholické nápoje ve třech příchutích byla vytisknuta flexotiskovou technologií na PVC fólii fasson shrink vinyl. Průhledné, parciálně nepotištěné plochy dávají možnost uplatnění podkladu – kovu v designovém řešení motivu.

 

PŘIHLAŠOVATEL: DS Smith Packaging Czech Republic, s.r.o. / Propagační ALE multipack plechovek a skleničky – Lobkowicz  POPIS: Sada plechovek nově doplněna o stylovou sklenici s logem pivovaru Lobkowicz míří na zákazníky, kteří upřednostňují komfort i lahodnou chuť při konzumaci speciálních piv.  Propagační sklenice je na první pohled zcela viditelná a obal zároveň chrání křehkost skla. Obal je snadno stohovatelný, samonosný, vyrobený z plně recyklovatelného materiálu – vlnité lepenky.  Samoskladná konstrukce dna umožňuje rychlé naplnění a šetří tak náklady na čas i pracovní sílu.  Povedená grafika umocňuje zážitek spojený s nákupem a následnou ochutnávkou ne zcela běžného produktu, tedy piva typu ALE. 

Prototypy obalu byly vyvinuty a testovány v PackRight Centru společnosti DS Smith Packaging v Boleticích nad Labem za účasti odborných obalových specialistů jak z DS Smith tak z řad zákazníka pivovaru Lobkowicz. Autor konstrukce: Gabriela Tlamichová Vítková, designer PackRight Centra DS Smith Packaging. Autor designu: Gabriela Tlamichová Vítková.

 

Představujeme vítěze kategorie POTRAVINY: 

 

PŘIHLAŠOVATEL: Mondi Bupak s.r.o. / Hollandia - jogurtový tray s trhací páskou POPIS: Toto řešení bylo vyvinuto na základě požadavku od zákazníka, mít jogurtové platíčko, které je možno po naplnění, během sestavování objednávek pro jednotlivé prodejny, jednoduše rozdělit na dvě půlky aniž by došlo k poškození nebo vypadnutí plných kelímků z platíčka a tím pádem je možno jeden obal používat ve variantách 20 kelímků v platíčku, nebo po rozdělení 2 x 10 ks kelímků v platíčku. Toto řešení má i pozitivní environmentální dopad, protože není nutné hledat dodatečné obaly na distribuci 10 ks kelímků, jak tomu bývalo v minulosti. Tento požadavek bylo možné splnit díky použití trhací pásky, která dovoluje jednoduché rozdělení platíčka na dvě poloviny. Toto řešení je absolutně nové a ještě nikdy nebylo použito na českém a dle informací ani na evropském trhu. Z technického hlediska velmi důležitá věc je, že použití trhací pásky nemá vliv na chování platíčka během skládání, lepení a plnění na automatické lince a ani není narušena tuhost během manipulace s naplněným platíčkem.

 

PŘIHLAŠOVATEL: TOP TISK obaly / Obálka na sušené maso
Konstrukce obálky na sušené maso opatřena uzavíráním „crach lock“ a průsekem pro eurozávěs. Zámek crash lock pevně drží a zajišťuje originalitu balení: při otevírání dochází k destrukci - zámek nedovoluje opětovné otevírání a zavírání obálky. Zámek současně zachovává jednoduchou finální kompletaci výrobku. balení. Nápaditá grafika s využitím různých tiskových technologií. Vytisknuto technologií studené ražby PRINDOR s přímým přetiskem metalické folie nízkomigračními barvami na lepenku GC1. Následuje matná laminace sloužící ke zpevnění členitého okénka obalu a parciální UV-lakování pro zvýraznění klíčových částí designu. Autor konstrukce: Ema Raspopčevová a Zuzana Huňková. Autor designu: Olina Brodáková, studio Butterflies & Hurricanes, INTUITION INSIGHT INSPIRATION INNOVATION

 

PŘIHLAŠOVATEL: BOXMAKER s.r.o. / Obal na polévky a vývary  POPIS: bal na ručně vyráběné prémiové polévky a vývary, u kterých je kladen velký důraz na uchování maxima zdravých látek a vitaminů. Odlišná výrobní technologie má za následek vysoké nároky na obal, resp. ochranu proti povolení víček při transportu a manipulaci. Dále je zde kladen důraz na ekologický, plně recyklovatelný jednodruhový materiál, možnost otevření v místě prodeje bez použití nástrojů či odtrhávacích pásek, stohovatelnost, možnost mixování produktů a prodejní atraktivitu, která podtrhuje výjimečnost a zdraví ručně vyráběných produktů. Obal se skládá z paletky a víka, které pro prolomení fixačních příček zároveň slouží také jako separační kříž a tím zajištuje bezpečný prostor každé jednotlivé sklenici a především zamezuje povolení víček vytřepáním při transportu.