OBAL ROKU - jediná soutěž na českém a slovenském trhu, ve které nejlepší obal vybírá odborná porota. Výstava všech finalistů soutěže v prostorách Mezinárodního centra pro současné umění MeetFactory ve dnech 21. a 22. 6. 2016.

Finalisté OBAL ROKU 2016 kategorie POTRAVINY

   


Gouda balený plátkový sýr

Přihlašovatel: Chemosvit Folie a.s. 

Laminát z průhledných flexibilních fólií určený na balení plátkových sýrů do mělkých vaniček. Obal je možné lehce otevřít a opět opakovaně uzavřít jemným tlakem. Fólie bezpečně přilne k okraji vaničky bez nutnosti použití doplňkového spojovacího materiálu jako je například hotmelt. Balená potravina tak prodlužuje délku své možné spotřeby. Obal je určený na  trh beneluxu, který upřednostňuje flexotisk. Laminát se skládá z PET fólie a fólie PE s EVOH vrstvou. Má skvělou bariéru vůči prostupnosti vodních par, kyslíku i aromatických látek.

První K3®H vanička s převlečným víčkem
Přihlašovatel: greiner packaging slušovice, s.r.o.

Hlavní marketingový důvod zákazníka je faktor odlišení, navíc je zde potisk dna, který nabízí prostor pro propagační grafiku i legislativní náležitosti.  

Obaly z kombinace oddělitelných materiálů, papír a plast, jsou oblíbené, zejména pro jejich rychlé a efektivní plnění s dostatečnou garancí stability plastového okraje. To umožňuje přesné uzavírání vaničky hliníkovým víčkem a následně  převlečným víčkem. Tento typ obalu je vhodný pro plně aseptické balení.

Materiál: Polypropylén (PP) v kombinaci s papírem. v je vhodný pro balení výrobků s vysokým obsahm tuku. Redukcí množství potřebného plastu se dosahuje snížení uhlíkové stopy (CO2). Udržitelnost je trendem doby a využití papíru jako obnovitelného přírodního zdroje je jednoznačnou podporou tohoto trendu.

Víčko je tvořeno rovněž PP, je opatřeno samolepící etiketou ze stejného materiálu. Víčko je probarveno ve hmotě, čímž je celý komplet ještě více atraktivní.

Vanička K3®-H je efektivně konstruována zejména s ohledem na vlastní technologii výroby. Spojení papírového pláště a papírového dna vytváří papírový soklík, který je ale jen tak nezbytně vysoký, aby se vanička dala vyrobit.

První oválný obal K3®H
Přihlašovatel: greiner packaging slušovice, s.r.o.

Hlavní marketingovým důvodem využití K3®-H oválného obalu pro irský jogurt Kerrygoldbyl v tomto případě faktor odlišit se od záplavy kruhových jogurtových kelímků. Pro dnešní dobu je typické, že nabídka v oblasti jogurtů zpravidla převyšuje poptávku po nich. Každý nový projekt by tedy s sebou měl přinést benefity jak pro spotřebitele, tak také pro výrobce samotného. Oba tyto aspekty první oválný K3®-H obal od Greinera splňuje. Pohodlí je tou správnou marketingovou strategií směrem ke spotřebiteli. Nejen při vybírání produktu, ale zejména při držení tohoto obalu v ruce při samotné konzumaci je pohodlné držení jedním ze zásadních benefitů tohoto K3®-H oválného obalu, který jej bezezbytku splňuje.

Oválný obal K3®-H je efektivně konstruován zejména s ohledem na vlastní technologii výroby.  Spojení papírového pláště a papírového dna vytváří papírový soklík, který je ale jen tak nezbytně vysoký, aby nedocházelo ke klamání spotřebitele. 


 Kosodélníková K2 vanička se sleevem

Přihlašovatel: greiner packaging slušovice, s.r.o.

Jedná se o obal pro nový výrobek se sníženým množstvím tuku a se zvýšeným obsahem bílkovin. Vývojáři ve shodě s požadavky zákazníka navrhli zcela nový, extravagantní a jedinečný tvar obalu, který má kosodélníkový půdorys. Jde o spojení evropské tradice, technologických možností s požadavky amerického trhu, zvyklého na vyspělé a sofistikované marketingové nástroje.

Materiál: Polypropylén (PP), umožňuje jak plnění za studena v aseptickém prostředí, tak také za tepla. Následná dekorace sleevem je z orientovaného polystyrénu (OPS), s matovou úpravou. 

Každý nový projekt by s sebou měl přinést benefity jak pro spotřebitele, tak také pro výrobce samotného. Oba tyto aspekty první kosodélníkový obal od Greinera splňuje. Pohodlí je tou správnou marketingovou strategií směrem ke spotřebiteli. Nejen při vybírání produktu, ale při samotné konzumaci je pohodlné držení v ruce jedním ze zásadních benefitů tohoto obalu. Spojení extravagantního tvaru  společně se zajímavým a poutavým designem dává této nově vzniklé produktové řadě velkou šanci na úspěch.

VERPALIN EASY OPEN  
Přihlašovatel: OBALY ČESKO s.r.o.  

Patentovaný systém Verpalin Easy zkracuje čas a snižuje náklady při vkládání sáčků do přepravek typu E1, E2 a E3. Nejenže využívá sáčky z fólie Verpalin již s tloušťkou od 8 mikronů (s certifikátem BRC), čímž snižuje náklady a odpady, ale využívá také patentovaného systému snadného vkládání do přepravek. Sáčky se přitom nedotýkají stěn ani se nepovalují někde na zemi a nedochází tak k jejich kontaminaci. Ideální pro použití v potravinářství na maso, ryby, pečivo, zeleninu i ovoce.

Hliníkové víčko "Krajanka Višeň"

Přihlašovatel: ALINVEST Břidličná, a.s.

Materiálem víčka je oboustranně potištěná hliníková fólie tloušťky 35 mikronů. Strana víčka přicházející do kontaktu s balenou potravinou je opatřena speciálním lakem zajišťujícím ochrannou vrstvu tiskové barvy a funkční vrstvu nutnou pro uzavření kelímku s potravinou. Zásadní inovací obalu je tisk na spodní stranu víčka. Touto technologií je možno dosáhnout estetického efektu, kde je na spodní straně natištěno logo finálního výrobce potraviny, přičemž je díky dostatečně funkční vrstvě laku aplikované na tisk samozřejmě zajištěna i zdravotní nezávadnost produktu jako celku. Obal má díky svým vlastnostem ideální bariérovou funkci pro balení nejen mlékárenských produktů.

Kompozitní vícevrstvý laminát "Fénix"

Přihlašovatel: ALINVEST Břidličná, a.s.

Kompozitní materiál Fénix triplex složený ze 2 vrstev hliníkové fólie, mezi kterými je technologií bezrozpouštědlového kašírování nalaminována biaxiálně orientovaná polypropylénová (BOPP) folie. Obal je z pohledové strany potisknut metodou hlubotisku a finální vrstvu tvoří z obou stran nanesené laky, sloužící jako ochrana před interakcí balené potraviny a hliníkové fólie. Laky zároveň zajišťují zdravotní nezávadnost materiálu jako celku, současně má výrobek ideální bariérové vlastnosti. Folie je díky své skladbě a tím i mechanickým vlastnostem odolná vůči protržení, rovněž se výborně tvaruje na balících linkách a finální výrobek má pěkné, ostré hrany a v kartonku velmi dobře vypadá.

450 ml. HOT FILL/COLD FILL Stlačitelná PET láhev

Přihlašovatel: Plastipak Czech Republic s.r.o.

Pro balení senzitivních výrobků rychle podléhajících zkáze bez použití konzervantů se používají dva způsoby plnění. Aseptické plnění za studena a plnění za horka. Aseptické linky jsou řešením pro velké společnosti, zatímco malé jdou ve většině případů cestou konzervantů a stabilizátorů.

Plnění za horka není novinka, dnes se běžně používá pro plnění do skla, případně vícevrstvých polypropylénových (PP) obalů. Plnění za horka do transparentních obalů (PET) je rozšířené v USA a Asii. V regionu střední a východní Evropy (CEE) je tato technologie novinkou. 

Stlačitelná 450 ml PET lahev přispěje ke zkvalitnění produkce v našem regionu, neboť nabízí výrobcům potravin obal vhodný pro lpnění jak za studena, tak i za horka.

LEONTEUS - Kompletní řada balení mléčných produktů

Přihlašovatel: TOP TISK obaly s.r.o.

 Dárkové balení na 2 sýry + 2 marmelády: Obal s okénky a jednoduchou vložkou vypadá zajímavě a lze jej jednoduše kompletovat. Vše doplňuje přitažlivá grafika.

Přebal na 2 sýry 80 g: dno zajištěné klopami proti vypadnutí a přebal na 2 velikonoční sýry.

Přebal na 4 jogurty ve skle: Skládatelné balení na 4 jogurty s výseky.

Dárková taštička na 3 sýry: univerzální taštička pro snadné skládání a podle grafiky využitelnou na Vánoce, Velikonoce atd.

Obal na zrající sýr: Uvnitř obalu jsou speciálně navržené klopy, které drží tvar sýru při zrání a smršťování.

Vetter Slovakia - Obal na sušené ovoce

Přihlašovatel: TOP TISK obaly s.r.o.

Obal na nový cukrovinkový produkt s neobvyklými kombinacemi chutí je vyroben kompletně z lepenky. Proto byla navržena papírová mřížka, která odděluje jednotlivé košíčky s cukrovinkami. Náročnost skládání není na závadu, neboť kompletace samotného obalu probíhá v chráněné dílně.

Servírovací obal na pralinky

Přihlašovatel: GRAFOBAL, akciová spoločnosť

Limitovaná série na pralinky je charakterizovaná důrazem na perfektní prezentaci baleného produktu, kdy se obal po doručení obdarovanému, sám stává servírovacím podnosem. Konstrukce sestává ze čtyřech částí: zásuvka, 2 rukávy a vložka. Vytažením obou rukávů a následným zasunutím fixačního jazýčku se ze zásuvky a rukávů stane servírovací stolek. Zlatá vnitřní vložka je fixovaná v správé poloze několika jazýčky, které zapadají do vymezovacích otvorů v zásuvce. Luxusno-minimalistická grafika provedena horkou ražbou prezentuje brand ILLUI na obou rukávech.

Steaky v balení Cryovac® Darfresh®

Přihlašovatel: Sealed Air s.r.o.

Balení, které udržuje potravinu svěží a chráněnou déle a dává jí vynikající vzhled. To je, co system Cryovac® Darfresh® dělá pro steaky z Kosteleckých Uzenin, a.s., jejich vystavení v regálech díky vysoké kvalitě, prvotřídnímu vzhledu a možnému svislému umístění. Balení Darfresh® využívá speciálně tvarovatelnou vrchní smrštitelnou folii, která pevně, avšak něžně zkopíruje tvar výrobku bez narušení jeho tvarů. Celistvost sváru v celé ploše kolem výrobku chrání proti ztrátě vakua, avšak udržuje balení snadno otevíratelné pro zákazníka. Vysoká bariera a mechanická odolnost zvyšuje trvanlivost a podstatně snižuje možnost plýtvání potravinami.

Přímo do trouby - kachna na pečení

Přihlašovatel: Sealed Air s.r.o.

Gressingham Duck®, jedna z předních značek čerstvého masa ve Velké Británii, usnadňuje spotřebitelům přípravu jídla tím,  že umožňuje  pečení přímo v obalu. Čerstvá celá kachna a kachna Crown jsou baleny v Cryovac® Sealappeal® OSF AW sáčcích, umožňujících vložení celého výrobku přímo do trouby. Cryovac® Sealappeal® OSF AW zvyšuje bezpečnost pro spotřebitele, elinimuje ztrátu odkapem a potlačila potřebu manipulovat se syrovým masem. Snižuje čas na samotnou přípravu pokrmu a razantně usnadňuje čištění, protože šťávy jsou uchovávány v sáčku. Navíc tento způsob balení umožní spotřebiteli, aby si vychutnal šťavnatou pečínku.

Cryovac® Darfresh® on Tray – flat support

Přihlašovatel: Sealed Air s.r.o.

Cryovac® Darfresh® on Tray je vakuové, skinové balení vyvinuté v exkluzivní spolupráci s G. Mondini, italským výrobcem balicích zařízení. Nyní výrobce rozšiřuje tuto inovativní řadu o obaly s plochou podložkou, kdy je tácek nahrazen plochým přířezem lepenky, laminovanou EZO vrstvou od Sealed Air a výbavou vyražených ventilů, které umožňují plně využít výhod vakuového systemu Darfresh® on Tray. Tento nový způsob balení udržuje vyšší bezpečnost potravin a provozní efektivitu řešení Cryovac® Darfresh® on Tray a rozšíří příležitosti pro budování značky zpracovatelům potravin.

Olmín – nově zrozená hvězda na trhu

Přihlašovatel:Cardbox Packaging s.r.o.

Sametový sýr zrající na Moravě ve zcela novém konceptu obalu z hladké lepenky potištěný offsetovou technologií z dílny firmy Cardbox Packaging s.r.o. Jedinečný obal pro jedinečný výrobek. Společnosti Cardbox Packaging se nám spojit novinku Olmy s obalem, který se výrazně odlišuje od jiných řešení na trhu. Konstrukce kromě výjimečného tvaru nabízí možnost velkého prostoru pro komunikaci se zákazníkem.

Slavnostní předávání ocenění proběhne 3. listopadu 2016. Ceremoniál se uskuteční během Obalového kongresu Syba organizovaného souběžně s největší středoevropskou logistickou konferencí SpeedChain.