Po pár letech se Galavečer soutěže OBAL ROKU vrátil do kongresových prostor Hotelu Aquapalace Praha díky loni obnovené spolupráci Syby se skupinou ATOZ. Galavečer se stal součástí českého a slovenského obalového kongresu OBALKO. Toto spojení se ukázalo býti skvělým krokem, současně přineslo zpoždění začátku ceremoniálu oproti plánu o cca půl hodiny: skutečný počet účastníků oproti avizovanému v registracích byl podstatně vyšší a tak organizátorům nezbylo než přinášet opět a opět další židle! Rekord lámal rekord – rekordní počet přihlášek se snoubil s rekordním počtem účastníků (kolem 300).

  Moderace: En.Dru

Jak moderátor En.Dru správně konstatoval, ušetřil organizátor na doprovodné kapele a angažováním En.Dru (Ondřej Havlík) pro moderaci večera navýsost splnil očekávání publika stran kulturního zážitku, neboť jeho úvod do beatboxu sál skvěle naladil.  Šetření na pravém místě. Scénář večera, zajištění a předávání trofejí i certifikátů brilantně zvládla Alžběta Petrážová, na přípravě prezi prezentace vítězů má lví podíl Václav Volek.

 Speciální ocenění

Během galavečera bylo vedle předání trofejí a certifikátů čerstvým vítězům soutěže OBAL ROKU uděleno i několik speciálních ocenění.

 CENA SPOTŘEBITELE

Úhel pohledu obalových expertů je důležitý, ale pro balené zboží je rozhodující chování spotřebitelů. Proto je součástí galavečera i Cena spotřebitele, kterou v letošním roce udělila přední výzkumná agentura Ipsos. Prezentaci o průběhu výsledcích výzkumu přednesl Tomáš Macků, Research & Communication Director.

Cenu spotřebitelé udělili skleněné láhvi Fatra 205 ml, přihlášené společností Vetropack Nemšová s.r.o.

Autor konstrukce: Ing. Ladislav Špánik - Vetropack Nemšová s.r.o.

Autor designu: Jan Čapek

 CENA UDRŽITELNOSTI

 

Cenu udržitelnosti získal exponát K3® -L, jednoduše chytré víčko přihlášený společností greiner packaging slušovice s.r.o.

 SAVE FOOD

 Cena SAVE FOOD byla udělena exponátu BB BOX, občerstvení pro náročné

 

Cenu předala Cornelia Fehlner, ředitelka veletrhu FachPack.

 CENA SYMPATIE

Oceněný exponát: Lobkowicz Démon - série etiket

Přihlašovatel: Fiala & Šebek Visual Communications a.s.

 

  CENA PŘEDSEDKYNĚ POROTY – CPP 2019

Paní Jana Žižková, předsedkyně poroty má výsostné právo udělit best-of-the-best ocenění nejlepšímu obalovému řešení tohoto ročníku.

 

 Bronzová Cena předsedkyně poroty

 Bronzovou CPP 2019 získal exponát Ponožkovýchova – dětská edice Klubu Pánů z Ponožkovic

Přihlašovatel: DS Smith Packaging Czech Republic

 Stříbrná Cena předsedkyně poroty

 Cenu získal exponát: BB BOX, občerstvení pro náročné

Přihlašovatel: Unipap a.s.

 

 Zlatá Cena předsedkyně poroty

 Top ocenění letošního ročníku soutěže OBAL ROKU získal exponát Magnum Optimum - jeden kontejner, mnoho využití.

Přihlašovatel: Schoeller Allibert Czech Republic s.r.o.

 

  O soutěži

Cílem soutěže OBAL ROKU je šíření pozitivního náhledu na obaly, představení novinek a trendů jak v obalech, obalových materiálech, ale také nejnověji i v procesech a technologiích balení či výroby obalů. Neméně důležitým aspektem je zviditelnění obalových konstruktérů a designérů.

Historie soutěže OBAL ROKU sahá do 70. let minulého století. Nejsou dochovány přesné záznamy o vzniku, ale organizátor má k dispozici fotoalba z roku 1972, 1973 a 1974, samozřejmě černobílá, ve kterých jsou prezentovány vítězné obaly těchto ročníků. Soutěžilo se o nejlepší československé obaly, tradice se obnovila po sametové revoluci, nyní již pod taktovkou Syby. I po rozdělení Československa zůstal OBAL ROKU platformou obalového klání pro hráče z obou nyní již samostatných států. V posledních letech se věhlas i rádius soutěže posílil a přichází přihlášky i z dalších zemí. Letos tedy z Česka, Slovenska, Polska a Turecka.

  Od prášků po reaktory

Bez obalu ani neposnídáte: kromě vody, plynu, splašků či ropy v potrubí, uhlí na vagonech a štěrku na kamionech se vše ostatní balí. Záběr obalů je neskutečně široký, a aby bylo vůbec možné srovnávat, je hodnocení členěno podle oblasti použití do kategorií, z nichž zastoupeny byly letos: Potraviny, Nápoje, Kosmetika,  Automotive a přepravní/průmyslové obaly, Dárkové obaly, E-Commerce, Etikety, POP & POS displeje a multipaky, Procesy a technologie, Farmaceutické produkty, Čistící a prací prostředky a Elektronika a spotřebiče, Ostatní.

  Trochu statistiky

Letošní ročník s 103 přihláškami se v tomto ohledu stal ročníkem rekordním. Naopak, ve sledovaném období, tj. od roku 1995 se ukazuje nejslaběji obsazeným ročníkem rok 2002 s pouhými 11 přihláškami.

OBAL ROKU – vstupenka do světa obalových „Oskarů“

Přihlašovatelům exponátů, které uspěly a získaly letos ocenění se otevřela cesta do globální soutěže WorldStar Packaging Award (WS), jelikož soutěž OBAL ROKU, na ni jako jediný subjekt v Čechách obdržela certifikaci World Packaging Organisation, pořadatele soutěže WS. 

 Partneři soutěže

Generální partner: AOS EKO-KOM

Gold Partner: Reklama-Polygraf-Obaly (ABF)

Silver partner: THIMM THE HIGHPACK GROUP, Embax-Print (Veletrhy Brno), FachPack (NürnbergMesse), Smurfit Kappa

Bronze partner: DS Smith

Partner: BrauBeviale (NürnbergMesse), Ipsos, AVA

Partner třídění:  AOS EKO-KOM

General media partner: Packaging, Svět balení, Zboží a prode, Systémy logistiky

Media partner: Beverage&Gastronomy, Brands&Stories, CS Packaging News, eLogistika.info, InStore Slovakia, Kvasný průmysl, Logistic News, Noviny pro grafický průmysl, Transport a logistika, PrintPrograss, Papír a celulóza, Potravinářský obzor, Pivo, Bier a Ale

Brožura OBAL ROKU 2019

Účastníci gaalvečera v reklamních taškách vyrobených speciálně pro tuto příležitost společností ALEDETO si kromě dárků věnovaných výherci odnesli i brožuru s kompletním přehledem vítězů ročníku 2019.