Německý institut pro balení vyznamenal společnost Syntegon cenou German Packaging Award v kategorii Sustainability za řešení pro blistrové obaly na bázi papíru. Obal s názvem „Blister meets Paper“, který je určen především pro tablety, byl vyvinut ve spolupráci s finským výrobcem obalového materiálu Huhtamaki.

 

Papírové blistry ve verzi zaslané do soutěže mají sedm dutin pro každou tabletu. Využít ho lze tedy i pro pravidelné požívání léků – 1x tableta/dem, tedy 7 tablet za týden.   Jedná se o jedno z prvních řešení tohoto typu vůbec a Syntegon svými inovativnímo obaly dokázal opět pusunout hranice obalových inovací. Řešení se vedle farmacie, má ambice uplatnit i v potravinářském průmyslu.

 

Udržitelné a bezpečné blistrové balení

Zatímco obaly na papíře nabízejí výhody z hlediska udržitelnosti, vyžadují adekvátní ochranné vrstvy, aby byl produkt adekvátně chráněn, aniž by byla ohrožena recyklovatelnost. Díky kombinaci stroje TPU 1000, plnícího a uzavíracího stroje na papírové obaly, 3D tvarovatelného papíru FibreForm od BillerudKorsnäs a uzavíratelného bariérového povlaku od společnosti Huhtamaki se podařilo vytvořit papír s geometrií požadovanou pro tablety v dutinách tři až čtyři milimetry. Koncept materiálu šetrného k životnímu prostředí sestávající z tepelně tvarovatelné základní fólie a protlačovací krycí fólie s bariérovým povlakem je prodáván jako „papír Huhtamaki Push Tab“.

 

Blister brzy až do 10 mm

Společnost již dnes uvažuje, že v blízké budoucnosti by bylo možné vyrábět blistry také o průměru od šesti do deseti milimetrů pro balení větších tablet, jako jsou např. některé léky proti bolesti. Tepelně tvarovatelná bariérová a těsnicí vrstva je také tepelně uzavíratelná, díky čemuž jsou bariérové ​​vlastnosti papírových blistrů srovnatelné s klasickými blistrovými obaly z mono-PVC nebo hliníku.

 

Blister meets Paper v roli prodejního propagačního prvku

Blister meets Paper přitahuje pozornost v místě prodeje nejen díky udržitelnému materiálu, ale také díky mnoha možnostem designu. Papírové blistry lze potisknout na obě strany, zatímco na horní straně lze použít vyražené logo značky. V horní části blistru lze vyrazit euro otvor, což ve srovnání s konvenčními blistry ve skládacích krabičkách ušetří velké množství obalového materiálu. Výrobci mohou také přidat Braillovo písmo do blistrů nebo vytisknout QR kód pro další informace. Tím pak lze i šetřit tisk na příbalové informaci či lepenkovém vnějším obalu.

 

Více lze zjistit a vidět na videu zde