Odborné soutěže jsou pro řadu designerů výbornou inspirací. A protože v současné době zveřejnila své vítěze PIDA (Packaging Innovation & Design Awards), rozhodli jsme se dát na náš SYBA blog některé vítězné exponáty. A samozřejmě doufáme, že česká inspirace v podobě Obalu roku bude ještě mnohem lepší😊

 

Soutěž The Packaging Innovation Awards se soustředí především na inovace v designu obalů, materiálech, technologiích, ale akcent je i na zpracovatelské procesy souvisejícími s balením. I když v každé kategorii bylo hned několik vítězů, podívejme se na tři z nich, které vedle designu, oslovují především svým udržitelným přístupem.

Minimalistický design s okénkem z bio folie

Kategorie nápojů patří tradičně k designově silným kategoriím. Zajímavým exponátem byl zlatý vítěz v podobě obalu na instantní kolumbijskou kávu společnosti SIPP. Hlavní substrát je vyroben z celulózy, která v tomto případě byla získána z eukalyptových stromů v Jižní Americe. Kartonový vnější obal je vyroben ze 100% recyklovaného kartonu a potištěn netoxickými barvami. Kartonová krabice je vybavena okénkem z kompostovatelné folie, aby mohl být zobrazen produkt, který jistě přiláká zvědavost zákazníka. Každý panel krabice má vlastní komunikační účel (pokyny / proces výroby produktu; zdravotní výhody a přísady; a udržitelné úsilí značky).

 Udržitelnost bodovala i na PIDA

Vítězem Zlaté ceny za udržitelný obalový design roku získal SqueezePak, tedy nový typ plastové vytlačovací láhve na omáčky a dressingy (Wellman Packaging). Ta je vyrobena z 100% recyklovaného PE a představuje ve své kategorii v podstatě první počin tohoto typu. Láhev díky nově využívaným technologiím disponuje řadou benefitů, cca 12% zvýšení pevnosti v horní části obalu, 8% snížení hmotnosti lahve; 10 % zvětšení objemu pro snazší plnění (zejména při plnění za tepla); či o 7% větší plocha pro případné informační či reklamní sdělení.

Opakované používání šetří zdroje

Dalším zajímavým zlatým exponátem byl kompozitní recyklovatelný obal s opakovaně použitelnou pumpičkou na dávkování od společnosti Zipform Packaging. Zatímco standardní dávkovače jsou obvykle z PET, obal rPump je na bázi rostlinného vlákna  a PP. Vlastní kompozitní materiál na výrobu obalu je ve vrstvách spojen vodu ředitelnými lepidly, díky speciálnímu recyklačnímu postupu je možné ho snadno separovat a následně recyklovat na vlákno.