Schoeller Allibert, globální lídr v oblasti udržitelných obalových řešení, se spojil s Coca-Cola Europacific Partners a recyklátorem Healix, aby učinili další krok směrem k cirkulární ekonomice a udržitelným opakovaně použitelným obalům. Výsledkem jsou přepravky pro pohostinství z recyklovaného plastu!

 

Oddělení materiálových inovací společnosti Schoeller Allibert vyvinulo špičkovou směs materiálů, která umožňuje vyrábět ikonické červené přepravky pro pohostinství z 97 % z recyklovaného plastu. Odhaduje se, že tento vývoj ušetří 64 % emisí CO2 při výrobě přepravek ve srovnání s přepravkami vyrobenými z původního plastu.

 

Průkopnické Nizozemí

Nizozemsko je první zemí, která nové řešení zavedla v odvětví nealkoholických nápojů. Společnost Coca-Cola Europacific Partners (CCEP) Nizozemsko se zavázala omezit používání původního plastu a většinu svých plastů již získává z recyklovaných materiálů, včetně plastových lahví (kromě uzávěrů a etiket) a přepravních obalů. V Nizozemsku nyní stáčírna Coca-Coly zavádí další iniciativu pro velkoobchody a trhy Horeca. Slavné červené přepravky na nápoje, které jsou speciálně navrženy pro vratné skleněné lahve, jsou nyní vyráběny v souladu s principy oběhového hospodářství: z 97 % z recyklovaného plastu. Jako průkopník v oblasti výroby nápojových přepravek je Schoeller Allibert ideálním partnerem pro tento chvályhodný počin.

Nejnovější přepravky se skládají z 97 % z recyklovaného materiálu sestávajícího z 85 % z obecných starých červených přepravek, jako jsou ty od CCEP, a z 15 % z plastu, který je typicky náročný na recyklaci – v tomto případě staré tulipánové sítě recyklované společností Healix.

 

Vysoká životnost i odolnost

„Tyto přepravky mají průměrnou životnost 15 let a není neobvyklé, že se po 20 až 30 letech stále používají,“ říká Eva Amsterdam, manažerka udržitelného rozvoje společnosti Coca-Cola European Partners. "Pokud se však poškodí, mohou nyní sloužit jako vstup pro výrobu nového obalu."

„Ačkoli většina recyklovaného plastu použitého na přepravky pochází z obecných červených recyklačních přepravek a ne konkrétně z našich přepravek, přijali jsme opatření, abychom zajistili, že typická červená zůstane rozeznatelná. Toho je dosaženo prostřednictvím jemného „vířivého“ efektu v barvě. To snižuje plastový odpad při výrobě.“ uvádí Julie De Bruyckere, Key Account Manager, Schoeller Allibert.

Nové recyklované přepravky byly důkladně testovány v testovacím centru Schoeller Allibert v Hardenbergu a bylo zjištěno, že jsou stejně odolné jako ty stávající.

Jen letos bude nizozemský trh postupně svědkem uvedení 150 000 přepravek vyrobených z recyklovaného plastu. Stávající přepravky budou nadále v oběhu, dokud nebudou připraveny k nahrazení novými, recyklovanými přepravkami. Jak přechod postupuje s každým nákupem nové přepravky.

 

Samotný proces výroby můžete shlédnout zde