Rozvoj e-commerce je velkou výzvou především pro výrobce obalů z vlnitých lepenek. Na jednu stranu pro tyto výrobce výborná zpráva, na straně druhé to znamená tlak na kvalitní technologické zázemí. Především pro tento segment je určena nová výrobní linka FFG 8.20 EXPERTLINE od společnosti BOBST.

 

Sektor elektronického obchodování se nesl ve znamení růstu již před pandemií COVID19. V roce 2020 pak prudce vzrostl právě díky globální pandemii, přičemž celosvětové tržby z online prodeje ve druhém čtvrtletí roku 2020 vzrostly o mimořádných 71% ve srovnání s předchozím rokem. U velké většiny online obchodovatelných produktů se dále rozšiřuje použití vlnité lepenky. V oblasti e-commerce se předpokládá, že ve znamení růstu bude vlnitá lepenka i v budoucnosti.  CAGR (Compound Annual Growth Rate je ukazatel růstu, který měří míru návratnosti investic po dobu trvání investice. Je to ukazatel průměrného tempa růstu) se odhaduje pro rok 2022 na 14,3%.

 

Vysoká rychlost při výrobě a nižší čas na přestavbu

Transformací části svého portfolia na segment e-commerce se světový gigant BOBST zabýval již před pandemií, kdy nově postavil svou výrobu na čtyřech hlavních pilířích konektivity, digitalizace, automatizace a udržitelnosti. Tyto hodnoty jsou ostatně dokonale „zaintegrovány“ i  v BOBST FFG 8.20 EXPERTLINE. Jedná se o plně automatizovanou a modulární linku Flexo Folder-Gluer, která kombinuje několik flexotiskových jednotek s výsekem a lepením. Přestavbu stroje může operátor provést za neuvěřitelně krátký čas -  za méně než dvě minuty. K dosažení těchto ultrarychlých časů nastavení s optimálními bezpečnostními podmínkami pro obsluhu technologie využívá unikátní  Sequential Order Change (SOC).

 

Menší nároky na obsluhu

Díky této pokročilé úrovni automatizace je zapotřebí i méně operátorů - pouze dva. Ti jistě i ocení mimořádně uživatelsky přívětivé prostředí s intuitivním rozhraním HMI (human machine interface), které umožňuje plnou kontrolu nad strojem prostřednictvím vizualizací operací. Klíčovým aspektem BOBST FFG 8.20 EXPERTLINE pro e-commerce obaly je však jeho mimořádná produktivita. Krátké doby nastavení, vysoké rychlosti a vysoká spolehlivost znamenají, že lze splnit velké objemy objednávek.