Nápojový gigant Diageo, který vlastní značku Johny Walker, plánuje od příštího roku v rámci snahy o udržitelnost nápojových obalů vyzkoušet nový obal. Tím má být papírová láhev. Nový obal by měla vyrábět společnost Pulpex, kterou Diageo spoluvlastní se společností Pilot Lite.

 

Papírová láhev bude vyráběna z nasávané vlákniny technologií lisování do formy a následným tepelným vytvrzováním. Bariéru bude tvořit povrch, který neohrozí v žádném případě sensorické vlastnosti tekutiny. Zajímavostí je, že povrch nebude na bázi plastů, jak tomu někdy bývá u podobných projektů zvykem.

 

Papírové láhve oslovují velké značky

Papírové láhve nejsou tak úplnou novinkou, nedávno vzbudila např. zájem iniciativa značky Carlsberg, když představila udržitelnou papírovou láhev s bariérovou vrstvou, která má v rámci svého životního cyklu mnohem nižší negativní environmentální dopady než např. populární plechovky.  Ostatně na vývoji papírových obalů podobného typu se podílí i další velcí hráči jako je např. Coca-Cola Company či L’Oréal.

 

Výhody papírových láhví

Výrobcem papírových láhví je britská společnost Frugalpac, která uvádí, že 75 cl láhev je pětkrát lehčí než skleněná a má o třetinu nižší uhlíkovou stopu než láhev vyrobena z recyklovaného plastu