Mondi Štětí, přední český výrobce papíru a obalových materiálů, spustil nový stroj pro výrobu speciálního hnědého kraftového papíru. Investice ve výši 67 milionů eur přinesla první evropský papírenský stroj zaměřený na výrobu papíru pro nákupní tašky z nových i recyklovaných vláken.

 

Nově spuštěný papírenský stroj vyrobí každoročně až 130 tisíc tun speciálního  papíru. Portfolio současně zahrnuje druhy nového bílého a hnědého papíru a recyklovaný papír různých tříd, který může být využit pro výrobu tašek do obchodů s módou, pro online supermarkety nebo donášku jídel z restaurací. Díky různým druhům papíru Mondi nabídne nejširší produktové portfolio v oblasti spotřebitelských nákupních tašek v Evropě. Dvouvrstvý papír EcoVantage vyráběný novým strojem se skládá z recyklovaných a nových, udržitelným způsobem vyrobených vláken a je taktéž 100% recyklovatelný.

 

Růst trhu s kraftovým papírem

Evropský trh s kraftovým papírem silně roste zejména díky legislativě zaměřené na odbourávání odpadu z plastových tašek, a taktéž díky preferencím zákazníků, kteří se od používání jednorázových plastů začínají odklánět.

„Papír je stále oblíbenějším materiálem a těší nás, že si k němu zákazníci opět nachází cestu. Našim zákazníkům chceme nabízet udržitelné a 100% recyklovatelné produkty. Papír z našeho nového papírenského stroje se uplatní ve výrobě recyklovaných produktů s přírodním vzhledem. Může se navíc pyšnit skvělými vlastnostmi pro potisk a vyznačuje se odolností a nosností až 12 kg, což jsou ty nejdůležitější předpoklady pro spotřebitelské nákupní tašky. Těšíme se, až v průběhu roku 2021 představíme několik produktů z naší řady EcoVantage,“ říká Roman Senecký, generální ředitel Mondi Štětí.  

 

Technické detaily:

Vyráběný hnědý kraftový papír bude mít šířku 4,4 metru a gramáž od 70 do 135 gramů.

Řada EcoVantage může být vyrobena hlavně z nového materiálu na bázi vláken a nabízí také kombinaci vláken sestávajících z až 100 % před-spotřebitelského a post-spotřebitelského odpadu.

Mondi nabízí tu nejlepší kombinaci nových a recyklovaných vláken tak, aby byla k dispozici požadovaná nosnost k udržení potravin a módních výrobků.

Vlákna jsou dodávána z lesů obhospodařovaných udržitelným způsobem.