Milí obaloví přátelé, 

 

dovoluji si vás informovat o aktuálním vývoji v rámci předsednictví Španělska v Evropské komisi, které má významný dopad na oblast životního prostředí.

 

Jak je vám zřejmě známo, předsednictví Španělska v Evropské komisi připravuje na prosincové zasedání Rady ministrů životního prostředí schválení tzv. obecného přístupu (anglicky "general approach"). Tento krok představuje klíčovou fázi v procesu rozhodování a může mít zásadní vliv na budoucí politiku v oblasti životního prostředí v rámci Evropské unie.

 

Ráda bych vás též informovala, že byl nedávno zveřejněn nový návrh kompromisního textu, který bude sloužit jako základ pro tento obecný přístup. Tento dokument je výsledkem rozsáhlých konzultací a jednání a představuje vyvážený kompromis mezi různými zájmy a názory členských států.

 

Vzhledem k důležitosti tohoto dokumentu pro naši další práci a rozhodování je tento kompromisní text k příloze v členské sekci -  https://syba.cz/ppwr

 

Věřím, že vám poskytne užitečný přehled o aktuálních diskusích a představách, které formují budoucí politiku v oblasti životního prostředí v Evropské unii.

Prosím, věnujte tomuto materiálu pozornost a neváhejte mě kontaktovat pro jakékoli dotazy nebo další diskusi na toto téma.

 

Jaký je rozdíl mezi obecným přístupem a konečnou platností?

Obecný přístup je politická dohoda, kterou Rada dosáhne v prvním čtení legislativního návrhu, který předložila Komise. Tímto způsobem Rada vyjádří svůj postoj k návrhu a usnadní dosažení dohody s Parlamentem. Obecný přístup není konečným schválením návrhu, ale pouze předběžným krokem, který umožňuje pokračovat v legislativním procesu.

Konečná platnost je stav, kdy je legislativní návrh považován za přijatý a vstupuje v platnost jako právní akt EU. K tomu může dojít buď v prvním čtení, pokud Parlament a Rada souhlasí s návrhem Komise nebo s pozměňovacími navrženými jedním z těchto orgánů, nebo ve druhém čtení, pokud Parlament a Rada souhlasí s pozměňovacími navrženými druhým orgánem. Pokud Parlament a Rada nedosáhnou dohody po druhém čtení, je svolán dohodovací výbor, který se pokusí nalézt kompromisní znění návrhu. Pokud je toto znění schváleno Parlamentem a Radou ve třetím čtení, je návrh považován za přijatý a vstupuje v platnost. Pokud je návrh v kterékoli fázi postupu odmítnut nebo pokud Parlament a Rada nemohou nalézt kompromis, návrh není přijat a legislativní postup je ukončen.

Takže rozdíl mezi obecným přístupem a konečnou platností je ten, že obecný přístup je pouze předběžná dohoda Rady, která nezaručuje přijetí návrhu, zatímco konečná platnost je konečným schválením návrhu Parlamentem a Radou, které znamená jeho vstup v platnost jako právního aktu EU.

 

Krásný den,

 

Iva Werbynská