Čechy v roce 2023 čekají, co se potravin a drogerie týče, bohaté Vánoce. Vyplývá to z dat společnosti THIMM, která se zabývá výrobou obalů a reklamních předmětů z vlnité lepenky. V THIMMu nyní vánoční sezóna vrcholí, objem výroby ve Všetatech se v podzimních měsících zvyšuje o 10 procent. Poté následuje ještě vlna silvestrovských objednávek. V THIMMu proto už nyní vědí, že letošní Ježíšek bude v oblasti FMCG štědrý a že růst e-commerce v tuzemsku se vrací k předcovidovým trendům. Celkově za letošní rok THIMM cílí na obrat 1,8 miliardy korun.

 

„Retailoví obchodníci objednávají vánoční balení, ale i adventní kalendáře a reklamní poutače s vánoční tématikou už od letních měsíců. Výroba u nás proto vrcholí právě během podzimu. Letos se ve druhé polovině roku zvedl zájem o obaly z vlnité lepenky o 10 procent. Denně od nás k zákazníkům odchází přes 200 tun materiálu. Vnímáme, že největší zájem je o obaly určené k přepravě potravin a nápojů a také o krabice sloužící k doručení zboží z e-shopů. E-commerce segment, který během lockdownu zažíval raketový vzestup, po loňském poklesu navazuje v mírně růstovém trendu na předcovidové objemy z let 2018-19,“ říká jednatel a ředitel tuzemské pobočky THIMMu Martin Hejl.

 

Vánoce ve znamení většího nakupování 

Podle nedávného průzkumu letos 8 z 10 Čechů plánuje za vánoční dárky utratit stejný nebo větší objem peněz než loni a čtvrtina dokonce uvedla, že rozhodně bude nakupovat více. 83 % respondentů také potvrdilo, že před Vánoci chtějí objednávat z e-shopů. Celkem bude dárky shánět 98 % dospělé populace. Poptávka po obalech se prudce zvyšuje také v období Black Friday a před Silvestrem.„Češi patří, co se týče počtu obalů na obyvatele, mezi relativně bohaté národy. Tuzemské e-commerce společnosti, se kterými úzce spolupracujeme, v roce 2022 sice zaznamenaly meziroční pokles obratu díky znovuotevření kamenných prodejen a poklesu spotřeby obyvatelstva, rok 2020 ale přesto překonaly o miliardu korun. Během pandemie online obchodníci často masivně investovali do automatizace skladů, pak ale najednou zjistili, že mají problémy s cashflow, když nouzový stav skončil. Nyní se ale situace stabilizovala a navázala na lineární rozvoj, který e-commerce segment zažíval tři až pět let před covidem. Klíčovou sezónou je pro provozovatele e-shopů přirozeně období listopadu a prosince,“ dodává Martin Hejl.

 

 Správně navržené obaly pomáhají zvýšit prodejní potenciál

Více než 80 % objemu výroby THIMMu, který má závod ve středočeských Všetatech, patří obalům na rychloobrátkové zboží, tedy hlavně na potraviny a nápoje. Další významnou položku na seznamu zakázek pak tvoří speciální POS stojany, vánoční krabičky či ozdobná balení pro sezónní a dárkové zboží. Právě ty musí kupující upoutat v regálech obchodů, a tak vyžadují pečlivou přípravu vánočních designů a realizaci za využití nejmodernějších technologií. Jejich konečná podoba bývá utajena až do poslední chvíle.

 „Správně navržené obaly pomáhají zvýšit prodejní potenciál zboží až o desítky procent. Vlnitá lepenka je ekologický a dostupný materiál, který umožňuje dodat produktům díky obalům skvělé estetické a reklamní vlastnosti. Právě obal, popřípadě poutač, se v předvánoční době stává v prodejně hlavním nástrojem komunikace se zákazníkem. Krabička vytváří dojem z produktu ještě před jeho rozbalením. Proto máme k dispozici precizní přístroje na digitální potisk a laserový výsek na téměř neomezené možnosti různých tvarů z lepenky. Prodejcům tak vytváříme obaly přímo na míru k jakékoli příležitosti,“ uzavírá Martin Hejl.