Litoměřice není jen krásné historické město spojené s vínem, ale i město, ve kterém je známá Dílna ručního papíru. Dílna ručního papíru zde pořádá 15. listopadu 2021 v 15. hodin slavnostní otevření nové expozice Příběh papíru.

 

Občanské sdružení Dílna ručního papíru, v čele s Ing. Irenou Štyrandovou, bylo založeno v roce 2003 nadšenci, výtvarníky a technology s cílem předat celoživotní profesní i zájmové zkušenosti s tradiční výrobou ručního papíru. Kromě rukodílných workshopů, pořádá Dílna i další akce v podobě výstav, expozicí apod.

 

Příběh papíru

Současnou nejnovější expozicí je Příběh papíru. Expozice ukazuje historii i současnou technologii výroby papíru a vhodně doplňuje stávající program Dílny ručního papíru.  Součástí je i seznámení se s historií a současnou technologií výroby papíru v historických prostorech hradební věže městského opevnění, pocházející z konce 14. století.
O patro níž jsou v pracovní místnosti připraveny ukázky výrobků, určené k prodeji. A chybět nebude ani exkurze do malé papírenské manufaktury v přízemí věže, kde je možné si načerpat svůj originální arch papíru.

 

Chybět nebudou představitelé města, ani odborníci z Asociace českého papírenského průmyslu

Expozice byla dokončena 1. 10. 2020 a veřejnost se s ní mohla seznámit až letos o prázdninách.

Odložené slavnostní otevření uvedou pan starosta města Litoměřic, senátor pan Mgr. Ladislav Chlupáč a zástupci Asociace českého papírenského průmyslu. Slavnostní otevření, na které všechny příznivce papíru Dílna zve, se bude konat 15. listopadu 2021 v 15. hodin