Udržitelný typ materiálu, který využijí výrobci smrštitelných etiket je nová tenká polyolefinová fólie, která maximalizuje třídění a recyklaci PET lahví. Nový material vyvinul známý leader na trhu, společnost Inovia Film.

Po úspěšném “tažením” RayoFloatTM APO na globálním trhu smršťovacích etiket, společnost Innovia Films rozšiřuje řadu dalším vývojem ještě tenčí verze, APO45, která doplňuje v sortimentu APO50. Tato fólie nejenže poskytuje úsporu materiálu oproti silnějším fóliím, ale nízká hustota fólie na bázi polyolefinu znamená, že hotové obaly jsou lehčí než srovnatelný PET, což pomáhá snížit emise uhlíku při přepravě v celé dodavatelském řetězci.

Plovoucí = efektivní

Klíčovým atributem RayoFloatTM APO je, že je plovoucí. „Smršťovací návleky vyrobené z PVC nebo PET jsou extrémně problematické a neefektivní v procesech recyklace PET lahví, protože klesají a kontaminují vyrobenou PET pryskyřici. Avšak RayoFloatTM APO, protože se jedná o polyolefinový materiál s nízkou hustotou, zásadně plave během separačního procesu recyklace, což má za následek vysoký výtěžek velmi kvalitních PET vloček,“ vysvětluje Alasdair McEwen, globální produktový manažer – etikety a grafika. „Třídění je pro recyklaci klíčové – čím tenčí je smršťovací fólie, tím snadněji dokáže třídicí technologie detekovat PET materiál a roztřídit láhev na správnou frakci.“

Použití APO jako materiálu pro smršťovací rukávy znamená, že majitelé značek a výrobci obalů mohou splnit nové připravované předpisy týkající se schémat typu „Rozšířená odpovědnost výrobce“ (EPR). APO je také schváleno a certifikováno pro svou recyklovatelnost hlavními globálními orgány v tomto odvětví, Evropskou platformou PET lahví (EPBP) a Asociací recyklátorů plastů (APR).

Folie vyniká čirostí a vysokým leskem ve spojení s excelentní potiskovatelností.

 

Shrnutí výhod APO:

 • Vhodné pro použití ve všech aplikacích smršťovacích etiket v domácnosti, prádelně, osobní péči, potravinářství, mléčných výrobcích a nápojích

• Základní PET materiál může být detekován NIR třídicími systémy díky tenké smršťovací manžetě

• Polyolefinové smršťovací návleky se během třídění a recyklace automaticky oddělují od PET láhve

• Vyvinuto s cílem zvýšit míru recyklace PET a podpořit oběhové hospodářství obalů