Palety, manipulační plošiny jsou důležitým nástrojem logistiky. Současně mohou být obalem ve smyslu zákona o obalech. Jsou vyráběny z různých materiálů, mohou být jednocestné (nevratné, na jedno použití), ale také mohou být paletami pro opakované použití (vratné či výměnné). Systémů je povícero, k nejdůležitějším patří palety EUR a EPAL. V nejbližších dnech se očekává závažná informace ze strany Evropského paletového poolu, držitele chráněné značky EUR. S napětím se čeká, zda přinese odpovědi na otázky:

?   směnitelnost "epalek" s paletami EUR;

?   EPAL není od 1.8.2013 členem EUR paletového poolu;

?   EPAL rozlišuje palety na "světlé" a "tmavé" – odpovídající technický předpis;

?   splňuje paleta EPAL/EPAL požadavky na opakovaně použitelný obal ve smyslu zákona o obalech (otevřený systém) – a s tím souvisící poplatky do EKOKOMU;

?   výkon kontroly, – co s padělky, komu zůstává „černý petr“;

?   „epalky“ a dodávky do Makra…

Téma konference

V rámci CS Packaging Conference, která se uskuteční 27.11.2014 od 9 hod v Aquapalce Hotel Prague, je tomuto tématu věnovaná pozornost, kterou si jistě zasluhuje.

Účastníci konference budou mít možnost vyměnit si názory, zkušenosti, ale i naslouchat postojům a zkušenostem jiných. A vzhledem k potvrzené hojné přítomnosti inspektorů ČOI a ČIŽP vidět, jak se na tuto "paletovou lapálii" dívají oni.