Známý výrobce nápojových linek, skupiny KHS, uvedla na trh nový ekologický systém balení plechovek, kterým rozšířila své portfolio o další systém šetrný k životnímu prostředí.Systém je založen již na osvědčené technologii Innopack Kisters, která nyní nově umožňuje balení plechovek s potravinami a nápoji do papírového přebalu.

 

Nová technologie poskytuje alternativu ke smršťovací fólii nebo k obalovým kartonům. Pokud jde o stabilitu, výsledky jsou stejné, ale ve srovnání s lepenkou jsou náklady nižší, protože se spotřebuje méně energie i méně materiálu. Na nový typ sekundárních přebalů lze využít s několika drobnými úpravami i stávající stroje.

 

Myšlenka použití papíru jako sekundárního obalu není nová. KHS s tímto koceptem poprvé experimentovala asi před 20 lety. „V té době se však tato technologie neuchytila, protože papír byl nákladnou surovinou a spotřebitelské obaly ve fóliovém přebalu přinesly lepší výsledky, pokud jde o stabilitu,“ vysvětlil Karl-Heinz Klumpe, produktový manažer pro obaly ve společnosti KHS. "Nyní však chtějí zákazníci spíše udržitelné alternativy k obvyklým balicím systémům, jako jsou fólie. A měly by být co nejšetrnější k životnímu prostředí, “pokračuje. Za tímto účelem byl nyní vyvinut papírový obal společně s mezinárodním výrobcem nápojů. Tento typ balení může nahradit smršťovací fólii nebo obalový kartonový obal pro přepravu nebo prodej na balení po 12 nebo 24 plechovkách ve velkokapacitním rozsahu až 90 000 plechovek za hodinu.

 

Několik úprav procesu díky modulární konstrukci stroje

Aby bylo možné zabalit plechovky do papíru místo na fólii, je třeba provést několik úprav u balicího stroje Innopack Kisters, což je zařízení, které na trhu řada nápojářů používá. Protože KHS stále více dodává modulární systémy a řešení, která umožňují a usnadňují příslušnou konverzi na nové stroje, došlo v tomto případě k jednoduchému přepracování procesního modulu pro skládání a balení. To výrobcům nápojů umožňuje převést balicí stroje, které jsou již v provozu u nich v závodech, na nový typ balení, aniž by došlo k nějaké výraznější investici.

Enviromentální i ekonomické výhody

Balení plechovek do papíru má oproti jiným materiálům mnoho výhod. Spotřebitel vnímá papír jako šetrnější k životnímu prostředí oproti plastové folii, například i pokud jde o znečištění oceánu. Papír se biologicky odbourává v životním prostředí po několika týdnech. Navíc jeho spotřeba je u skupinového balení nižší než je v případě, rovněž ekologicky dobře vnímané lepenky, až o 15%. Režijní náklady jsou také výrazně sníženy nízkou spotřebou energie kolem 14 kWh za hodinu při 80 cyklech za minutu.