V pondělí 13. července pražští celníci zajistili při kontrolní akci více než tři stovky kusů padělků palet EPAL. Celníci byli rozděleni do skupin a na pěti místech v Praze kontrolovali vytipované výkupny palet.  Kontrolám byl přítomen zástupce Evropské paletové Asociace EPAL , která je majitel ochranné známky EPAL  a zároveň je garantem, poskytujícím výrobní licence na výrobu po celém světě.

heroinRazie u výrobce palet

Středočeští celníci na základě opatření na vnitrostátním trhu provedli v srpnu zásah v průmyslovém areálu v Rakovníku. Předmětem jejich zájmu se stala výrobna palet, které byly neoprávněně označovány ochrannou známkou „EPAL", což bylo konstatováno i zástupcem majitele průmyslových práv. Přímo v průmyslovém areálu bylo na základě soudního povolení k prohlídce nebytových prostor zajištěno a následně převezeno do celního skladu 2369 kusů palet a části strojního zařízení, na kterém se padělky palet upravovaly a neoprávněně značily ochrannou známkou a opatřovaly padělanou kontrolní sponkou.

Padělky kontrolních sponekPadělané sponky

Kontrolní sponka na originálních výrobcích reaguje při nasvícení UV lampou. Zajištěné padělky (2137 ks) těchto sponek byly pouze nastříkány žlutou barvou nebo byly na nástřik připravené. Padělaná kontrolní sponka znamená, že paleta neprošla kontrolou kvality, kterou provádí nezávislá kontrolní organizace.

Hrozba 2 let žaláře

Rakovnický případ je řešen v rámci trestního řízení, a podle právní kvalifikace trestního činu může být pachatel odsouzen až na 2 roky odnětí svobody.

Stovky padělků palet zajištěny

V poslední době se nejedná o první případ, který Celní správa ČR řešila. V květnu bylo v Jihomoravském kraji zajištěno v průmyslovém areálu 540 ks palet. V květnu a v červenci bylo zadrženo v rámci celního řízení při dovozu ve Středočeském kraji 810 ks palet a v Plzeňském kraji 812 ks palet. V případech dovozu bylo již rozhodnuto a zboží bylo zničeno pod celním dohledem. Celní správa již provedla několik kontrolních akcí ve výkupnách palet, kde bylo zajištěno několik stovek padělků. Tyto kroky zaměřené na paletové bazary lze jenom uvítat a jistě je to účinná cesta pro konsolidaci trhu s europaletami.

Palety jako ilegální obaly heroinu

Se závažným případem zneužití falešných palet se pražští celníci setkali také v loňském roce, kdy ve vydlabaných paletách odhalili rekordní zásilku pašování 182 kg heroinu. Historicky největší zásilku heroinu na území České republiky odhalili celníci Celního úřadu pro Hlavní město Prahu v noci z pátku 28. února na sobotu 1. března při kontrole kamionu, který přepravoval kuchyňské potřeby. K odhalení významně přispěly analýzy Celní protidrogové jednotky.

Heroin byl napěchován do 477 balíčků, které pašeráci umístili do 53 speciálně upravených dřevěných palet, na nichž byly naskladněné legálně dopravované kuchyňské potřeby. Místa ukrytých drog celníkům pomohl najít i služební pes. Drogu přepravoval kamion imatrikulovaný v Rumunsku po tzv. Balkánské trase. Zásilka byla odeslána z Turecka a příjemcem měla být v Praze registrovaná obchodní společnost. Řidič kamionu celníkům uvedl, že o kontrabandu neměl tušení.

Takto ukrytá droga v paletách byla českými celníky naposledy odhalena v roce 1990 na hraničním přechodu Náchod, kdy bylo zadrženo 100 kg kokainu vypravených z Kolumbie.