Stone paper, nebo také kamenný papír, vzbuzuje již od počátku velký zájem a emoce. Myšlenka výrobce je založena na snížení míry odlesňování a výroby papíru tak trochu jiným způsobem, na bázi vápence. V současnosti výrobce rozšířil možnosti využívání tohoto materiálů do dalšího produkčního portfolia.

 

Průmysl vyrábějící buničinu a papír spotřebuje podle World Wildlife Fund více než 40 % veškerého průmyslového dřeva obchodovaného na celém světě, nemluvě o vysoké spotřebě vody a energií. Myšlenka výroby stone paper je být maximálně šetrný k přírodním zdrojům, tedy šetřit především lesní porosty a dřevo ve výrobě nahradit jinými komponenty.

Co je stone paper

Kamenný papír je druh papíru, který je vyroben z uhličitanu vápenatého/vápence (80%) bio-polyethylenové pryskyřice (20%). Ta se v tomto případě používá jako pojivo. Pečlivě vymytý vápenec se mele na jemný prášek. Ten se smíchá s pryskyřicí „zeleného“ HDPE, která je, jak výrobce uvádí, kompostovatelná nebo fotodegradovatelná. Barva papíru z kamene je původně bílá, proto nevyžaduje žádné další bělení. Kamenný papír je díky svému složení vodotěsný, odolný proti mastnotě a omyvatelný. Pocit je podobný pocitům z hedvábného papíru.

Tašky, diáře a nově i knížky a skládačkové obaly

Díky vysoké odolnosti je papír využíván v oblasti obalů, signmakingu a polygrafii. Vzhledem k tomu, že se vlivem větru a počasí opět rozpadne na prach, může konkurovat biologicky rozložitelnému plastu. Díky své snadné tvarovatelnosti a ohýbatelnosti a mimořádně kvalitnímu vzhledu je kamenný papír srovnatelný s klasickým papírem a stejně snadno se dá i na něho tisknout. Toho se využívá nejenom při výrobě dekorativních odolných tašek, ale nyní i knížek.  Dekorativně a zároveň i velmi odolně působí i zdařile potištěné skládačkové obaly, kde vyšší plošná hmotnost papíru alternuje skládačkovou lepenku.