V kategorii Potraviny získalo ocenění celkem pět vítězů OBAL ROKU 2019, mezi nimi byla i fólie pro stojací sáčky na suché plody od společnosti Chemosvit Folie, s.r.o. V souvislosti s udržitelností se často hovoří o plastech ne příliš příznivě, to však neplatí o oceněné bariérové folii od slovenského výrobce.

  Obalový materiál byl po léta vyráběn laminací fólií: OPP mat + metalizovaný polyester (PET) + LDPE fólie. Fólie sice výborně plnily formu bariéry a ochranné funkce produktu, z hlediska environmentální zátěže, recyklovatelnosti atd, zde však byly mnohé limity.

Jak řešit u bariérového obalu recyklovatelnost

Pro zákazníka byla vyvinuta nová strukturu obalu, ve které byl nahrazen metalizovaný polyester bílou PE fólií a jako bariérová vrstva byl použit EVOH, čímž se podařilo zcela vyloučit hliník. Místo kompozitu se nyní používá materiál, který je snáz recyklovatelný.

Obalový koncept není na úkor mechanicko fyzikálních vlastností

Testy zabaleného produktu u zákazníka potvrdily, že tento nový obal splňuje stejné podmínky trvanlivosti výrobku.  V projektu se zákazníkem se pokračuje i u dalších druhů ořechů.