World Packaging Organisation (WPO) hájí globálně zájmy výrobců obalů a baleného zboží, vyvíjí řadu aktivit s cílem celosvětově zlepšit úroveň balení a obalů a tím zlepšit životní podmínky na všech kontinentech. Důležitým projektem naplňující zmíněnou vizi je i globální soutěž o nejlepší obaly WorldStar Packaging Award. Porota v listopadu posoudila přihlášené exponáty, určila vítěze a nominovala exponáty na speciální ocenění.

Finalisté – nominace President's Award

Odborná porota složena z plnoprávných členů WPO nominovala na Cenu prezidenta WPO tyto laureáty WS 2017:

 • Capa Pack (Camrgo Cia Embalagens, Brazílie)

Obsah titulní strany nejrozšířenějšího brazilského deníku je použit pro potisk vrchní vrstvy flexibilního obalu pro balení čerstvé kávy v rámci promo akce: čerstvá káva s čerstvými novinami.

 • 4-in-1 Packaging for SKODA (ŠKODA AUTO a.s., Česko)

Balení 4 částečně smontovaných karoserií pro kontejnerovou dopravu do závodu v Indii pro finální montáž. Původní balení dvou karoserií se postupnými inovacemi konstrukčního řešení dopracovalo k nyní používané variantě vykazující značné úspory.

 • Capsules with individual, unique QR codes (PITKIT L.T.D., Izrael)

Individuálně tištěné QR kódy na záklopky lahví pro nápoje i tekuté potraviny, například stolní oleje. Podstatně rozšiřují objem sdílených informací.

 • Ecodraft (Cardiff Group nv, Belgie)

Plastové kegy, sudy na nápoje, s vnitřním dvojitým vakem v dvojím provedení: jednocestné i opakovaně použitelné. Progresivní, ekonomické i ekologické řešení zejména pro export nápojů.

Finalisté Sustainability Award

Pro finále speciálního ocenění „Udržitelnost“ byly nominované tyto obaly:

 • FreshdyTM – Fresher for Longer (GRUPO SINEKIS SA DE CV, Mexiko)
 • Purity (TUBEX GmbH, Německo)
 • EcoFishBox (Stora Enso Packaging Oy, Finsko)  

Finalisté Marketing Award

Pro finále speciálního ocenění „Marketing“ byly nominované tyto obaly:

 • Capa Pack (Camrgo Cia Embalagens, Brazílie)
 • Fromin – Water from the Ice Age – Glass (David Rybář – Dr, Design, Česko)
 • TIGI Bed Head For Men Crate by BoxMart (BoxMart, Velká Británie)

Finalisté Packaging that Saves Food Award

Pro finále speciálního ocenění „Obalů, které zachraňují jídlo“ byly nominované tyto obaly:

 • FreshdyTM – Fresher for Longer (GRUPO SINEKIS SA DE CV, Mexiko)
 • BeeMagic Tray (Dampack International BV, Nizozemí)
 • Ethylene Absorber Bag (Flexomed, Španělsko)

WS Presentation Ceremony and gala Dinner

  Slavnostní předání ocenění a vyhlášení držitelů speciálních ocenění včetně best-of-the-best President's Award se uskuteční v podvečer 4. května 2017 v konferenčních prostorách Congress Center Düsseldorf Ost CCD Ost/East, který byl vybrán na společném jednání zástupců WPO a Messe Düsseldorf v srpnu 2016. Slavnost je zasazena do série doprovodních programů veletrhu Interpack, který se uskuteční ve dnech 4.-10. května 2017. CCD Ost je jedním ze tří vstupních bran pro návštěvníky veletrhu, nicméně pro účast na ceremoniálu není vstupenka na veletrh nutná, akce proběhne v prvním patře před placenou zónou. Registrace účastníků začíná v 16 hodin.

Profesionalita národní soutěže

Dvě nominace na Cenu prezidenta WPO se k WS propracovaly přes českou soutěž OBAL ROKU 2016: transportní obalové řešení  Škoda „4-in-1 Packaging for SKODA / Obal pro karoserie“získalo Zlatou cenu předsedkyně poroty a kegy „Ecodraft“ belgické společnosti Cardiff Group Stříbrnou cenu předsedkyně poroty.

  Podobně se přes OBAL ROKU do finále Marketing Award propracovala skleněná láhev na vodu z doby ledové vycházející z tvaru ledových kostek: „Fromin – Water from the Ice Age – Glass / voda z doby ledové – sklo“.

Shoda porotců globální soutěže a národní soutěže je dokladem vysoké profesionality jak samotné poroty, tak i práce organizátorů soutěže a dokládá oprávněnost exkluzivity soutěže OBAL ROKU rekognoskované pro přihlášky do WorldStar Packaging Award.