V kategorii Food bylo cenou WorldStar Global Packaging Award oceněna společnost Cardbox Packaging. A je vidět, že především v této kategorii se společnosti daří obstát více než na výbornou, protože i v loňském roce zde dosáhla ocenění za kompostovatelný kelímek Cuckoo Ice Cream.  A podobně jako loňský úspěšný exponát, i ten letošní, v podobě kartonové lžičky Karlo Spoon, představuje vedle zajímavé designové inovace, především je udržitelné obalové řešení.

 

Lžička na bázi papíru byla vytvořená původně pro zákazníka Greiner Packaging. Od února 2021 se stala oficiální součástí výrobního portfolia. Dosud již bylo prodáno miliony těchto vysoce ekologických lžiček z kartonu. Jak společnost vnímá tento svůj úspěch ve velmi konkurečním globálním prostředí, jsme se zeptali Ing. Libora Miloševského, jednatele Cardbox Packaging s.r.o.

 

-       Co pro vás znamená WS? Proč se z Obalu roku přihlásit do WS?

LM: Obal roku hodnotí obal na národní úrovni, WS na světové, kde je větší konkurence. Je určitě zajímavé si konkurenceschopnost vyzkoušet na obou soutěžích. WorldStar Awards se udělují jen těm nejlepším z nejlepších, jde totiž o soutěž světového měřítka. Jsme tedy nadšeni, že naše obaly vyhrávají i ve WorldStar Awards. Je to známka toho, že v našem oboru jdeme správným směrem.

 

-       Jaká jsou pro vás rozhodující kritéria pro Obal roku a jaká pro WS?

LM: Tato kritéria jsou víceméně stejná. Uspěje-li obal na Obalu roku, je zde reálná šance, že se bude líbit i porotě ve WorldStar, obal musí hlavně zaujmout. V poslední době se mezi stěžejní kritéria řadí například udržitelnost. Podstatný je ovšem nejdříve úspěch na té nižší úrovni, který je vstupenkou do WorldStaru.

 

-       Vnímáte u prémiových (tedy vítězných obalů) nějak posun v požadavcích klientů?

LM: Nejsme si vědomi, že by byly na oceněné obaly kladeny jiné nároky než na jiné. Tlak na snižování cen je obecně významným trendem, který sledujeme. I přes růst cen základních materiálů, zákazníci nepředpokládají navyšování cen papírových obalů, ale právě naopak. To doprovází i dramatický růst požadavků na kvalitu a bezpečnost produktů. V našem závodě v Zádveřicích vyrobíme za rok 2021 přibližně 1,2 miliardy obalů. V dnešní době však není výjimkou, že nám zákazník reklamuje ze zakázky pět či deset kusů.

 

-       Lišil se nějak vývoj/výroba/komunikace/požadavky klienta u vítězného exponátu oproti běžné výrobě/vývoji?

LM: Vývoj lžičky Karlo byl delší, ale byl přesně na míru požadavkům zákazníka, jelikož se na tomto projektu podílí jako vývojový partner. Projekt pak doprovázely četné administrativní úkony v rámci registrace na užitný vzor. Tohle u nás nebývá úplně běžná součást projektů.

 

-       Jak byste popsali váš vítězný exponát 3 hlavními benefity?

LM:

Inovativní konstrukce

Udržitelné alternativní řešení

Marketingová atraktivita