Nápojový gigant, společnost Coca Cola patří i k inovátorům v oblasti balení. Již od loňského roku Coca-Cola spolupracuje s dánským startupem Paboco na vývoji 100% papírové lahve. Novinkou je, že ve spolupráci s maďarským online supermarketem kifli.hu mají být v létě 2021 zahájeny spotřebitelské testy s rostlinnou značkou nápojů AdeZ.

 

V létě roku 2021 se očekává, že spotřebitelé budou poprvé držet ve svých rukou prototyp nápoje v papírové láhvi od společnosti Coca-Cola. Nový formát balení se v Maďarsku testuje se značkou AdeZ, což je rostlinný nápoj. Coca-Cola již minulý rok představila první prototyp láhve. Projekt má nyní vstoupit do fáze testování pro spotřebitele. Cílem je zjistit, jak se obal osvědčuje v praxi a jak je možné jej vylepšit. Za tímto účelem bude zákazníkům maďarského online prodejce potravin kifli.hu nabídnuto 2 000 lahví.

 

Sofistikovaný vývoj

Nový prototyp papírové láhve je vyvíjen na základě partnerství mezi vědci z bruselských výzkumných a vývojových laboratoří společnosti Coca-Cola a společností The Paper Bottle Company (Paboco). Paboco, dánský start-up, je podporován společnostmi ALPLA a BillerudKorsnäs. Mezi partnery při vývoji společnosti Paboco patří také Carlsberg, L’Oréal a The Absolut Company.

Vizí je papírová láhev, kterou lze recyklovat jako jakýkoli jiný typ papíru.

Prototyp první generace obalu se skládá z papírové skořepiny s 100% recyklovaným plastovým uzávěrem a vložkou uvnitř. Dalším krokem, je vytvoření papírové láhve bez plastové vložky, samozřejmě s nezbytným testováním, jak funguje papírová láhev, případně, jak je schopna chránit obsah, např. i při chlazení apod.

 

Papírovou láhví o krok k blíže k udržitelnému cíli

Koncept papírové láhve podporuje udržitelný obalový cíl společnosti Coca-Cola Company sběru a recyklace svých obalů různých typů a omezení obalů vyráběných pouze z primárních surovin. Do roku 2030 společnost chce používat pouze 100% recyklovatelné obalové materiály. Dosažení této vize samozřejmě vyžaduje investice do inovací a spolupráce s partnery, aby se podpořil sběr, recyklace a udržitelný design.

 

Láhve lze shlédnout na videu zde.