Letošní soutěž OBAL ROKU už má své vítěze ve všech kategorií a ocenění si ze slavnostního galavečeru odnesli i vítězové cen speciálních. I v letošním roce byly udíleny nejvyšší ceny, tedy ceny předsedkyně  poroty za nejlepší řešení v hodnotě zlatá- stříbrná – bronzová. A na třetím místě se dokonce umístili hned dva výherci.

Tradice udílení zvláštního ocenění „best-of- the-best“: zlatá, stříbrná a bronzová CENA PŘEDSEDKYNĚ POROTY pokračovala tedy i v tomto roce. Nominace na CENU PŘEDSEDKYNĚ POROTY již tradičně vychází z hodnocení odborné poroty. Výběr z nejlepších obalů pak je v kompetenci předsedkyně.

Koncert sofistikované konstrukce a důvtipně řešeného potisku aneb Zlatá pro Boxmaker

Společností Boxmaker vyvinutý Reverzní zasilatelský obal slouží k zasílání zboží z e-shopu k zákazníkovi a v případě potřeby je možné, jeho obrácením „naruby“, také zaslání zboží zpět do e-shopu. Obal, s možností oboustranného potisku, je již standardně předtištěn zasilatelskými údaji e-shopu a není nutné je již dále vyplňovat. Sofistikovaná konstrukce obalu umožňuje jeho přetočení na rub, snižuje možnost "vykrádání" zásilky. Dále díky systému lepících a odtrhávacích pásek nehrozí poškození baleného zboží, jelikož nejsou nutné k jeho vybalení či zpětnému zabalení potřeba žádné nástroje a další balící materiály. Krásný příklad „convenience packaging“, tedy obalu přívětivého k zákazníkovi svým snadným otevřením.

Stříbrná cena pro Sardinky, které nemusí mít stříbrné šupiny :.-)

Sardinky, chytré řešení insertu z vlnité lepenky není určeno pro žádné rybičky, ale pro dveřní těsnění. Ta jsou však v obalu z hlediska ložení tak optimalizovaně naskládána, že porovnání s pověstnými sardinkami se přímo nabízí. Společnost Smurfit Kappa řešila optimalizovanou konstrukcí alternativu za dosud stávající řešení, což byl molitanový „hřeben“ nalepený na přířezu vlnité lepenky. Nově byla vytvořena ohrádka, která v sobě skrývá jednoduše sestavitelný insert. Tvarovaný a přesně umístěný výsek usnadňuje operátorovi vložit pevná těsnění tak, aby se nekroutila a zabírala minimum místa. Šipka na dně napovídá z které strany začít. Na jedno patro se vejde 12 těsnění, o 25 % více než s předchozím řešením. Šikmé stěny ohrádky dovolují pohodlně stohovat 4 patra na sebe bez propadávání a zároveň vytvářejí prostor na manipulaci rukama.

Bronz udělen hned dvakrát

Bronzová cena byla udělena hned dvěma přihlašovatelům. Aerosolová nádobka Dove 150ml deo/apa je vyráběna v Moravia Cans pro společnost Unilever novou technologií DWI (Draw a Wall Ironing), kdy se nádobka vyrábí z cívky (ne kaloty) vysekáváním, tažením a žehlením. Umožňuje to snížit hmotnost nádobky ze standartních 26 g na 17,5 g při splnění požadavků na tlakovou odolnost nádobky. Zvýšen je podíl použitého materiálu z výroby (40 %)  a nově i zpracovaného spotřebitelského odpadu (25 %).

A bronzová cena putuje i na sever Čech do společnosti DS Smith Česká republika za obal pro vodítka na psi Non-stop Dogwear – ramínko na vodítka. Plocha obalu slouží jak k jasnému sdělení a vyjádření funkčních vlastností formou piktogramů tak k propagaci rostoucí a stále více oblíbené značky Non-Stop Dogwear. Jednoduchá navigace a informace na obalu umožňují rychlé zorientování zákazníka a podpoří kromě klasických i impulzní nákupy. Integrovaný závěs umožní jednoduchou prezentaci v různých distribučních kanálech a zároveň podporuje ekologické smýšlení uživatelů. 

 Všechny oceněné obaly v jednotlivých kategorií letošního OR 2018 najdete zde