Vedle cen předsedkyně poroty (zlatá, stříbrná, bronzová), patří mezi speciální ceny – Cena Spotřebitele a Cena Sympatie. Cena spotřebitele sice poněkud diskvalifikuje přepravní obaly, ale naopak hodně vypovídá o potenciální úspěšnosti spotřebitelských či skupinových obalů na českém trhu. Nejinak tomu bylo i na letošním udílení cen, kde byly obě ceny předány svým vítězům.

Obalová asociace SYBA úzce spolupracuje při hodnocení chování spotřebitele s renomovanou průzkumnou agenturou KANTAR CZ (dvojka na českém trhu), která nechává pomocí průzkumu spotřebitelů potvrdit z exponátů oceněných odbornou porotou nejlepší obal z úhlu spotřebitelů.

Cena spotřebitele pro… Feedo hrad

Společnost Smurfit Kappa si uvědomuje, jak rychle roste počet firem užívajících e-commerce, které chápou obal jako nástroj marketingu nebo ho dokonce využívají jako podporu loajality zákazníků po vybalení objednávky. I z tohoto důvodu ve vývoji pokročila a pro zákazníka vytvořila hrad pro děti! Na sestavení není potřeba žádný nůž ani lepidlo, nevzniká tak žádné riziko zranění a naopak se otevírá nekonečný prostor pro hru a tvořivost. Hrad se dá složit díky perforacím z horních klop krabice a pevnost obalu díky tomu není negativně ovlivněna. Z obyčejného transportního obalu je tak vytvořen obal se sekundárním využitím. Přechodem z 5VVL za 3VVL bylo ušetřeno 9 % nepřímých nákladů.

Celoevropský úspěch „nepokazila“ ani porota OR

Bez ohledu na to, zda přihlašovaný exponát uspěl u odborné poroty a tím získal ocenění OBAL ROKU nebo ne, rozhodl se Obalový institut Syba, organizátor soutěže, udělovat Cenu sympatie exponátům, jejichž tvůrci využili nové metody, nové přístupy, netradiční až šokové změny či nápady. Letošní cenu Sympatie získala technologie Xerox® Iridesse™, přihlašovatel Xerox, Česká republika. Pro technologii Xerox® Iridesse™ to není v tomto roce jediné ocenění a zaujala i na řadě veletrhů. Pro šestibarevnou digitální platformu není žádný problém ani tisk zlaté či stříbrné.

 

Všechny oceněné obaly v jednotlivých kategoriích letošního OR 2018 najdete zde