První říjnový týden byl pro české výrobce obalů a balených produktů ve znamení středoevropského obalového kongresu Pack Summit 2018 sestávajícího z mezinárodní konference, následované Galavečerem s předáváním cen OBAL ROKU. Letošní PackSummit v rámci sestavování programu a své organizace prošel řadou inovací a celé akci to velmi prospělo, jak se na tom shodují první ohlasy návštěvníků i přednášejících.

  Orientace na moderní témata, často přesahového charakteru i do „neobalových“ kategorií  či blokové uspořádání, které se striktně nedrží jen jednoho tématu, ale obsahuje řadu pohledů na různé, často ne úplně související obsahy. To je jen část obsahové inovace  konference. A je to zároveň i to, co posluchače, jak se ukazuje, oslovuje. Konkrétní obsahovost presentací jednotlivých speakerů jsme již na našem blogu komentovali a k některým zajímavostem se určitě ještě i vrátíme. Dnes se podívejme na druhou část celé akce, tedy na Obalový galavečer, s předáváním cen Obal roku 2018.

Témata, občas i s kontroverznějšími názory, nenudila a provokovala k diskuzi

Úspěšnost konference nebyla dána jen zajímavými přednáškami, či osobnostmi řečníků, ale i výběrem témat. Mnohá z nich v sále vyprovokovala i delší diskuze. A často byl diskuzní přesah slyšet ještě i během přestávek. Konference se stala zároveň i platformou pro setkání odborníků. Že je zájem o tuto platformu, bylo vidět i na počtu návštěvníků, kteří téměř obsadili celý velký konferenční sál.

PackSummit i OBAL ROKU v důstojném prostředí Akademie věd

Obě akce pořádá obalový institut a ten chce držet u všech svých akcí především vysokou odbornou úroveň, což se povedlo nejenom u konference, ale i z hlediska oceněných exponátů, kde vítězné obaly musely splňovat řadu velmi přísných kritérií. K důstojnosti odborného summitu i slavnostního vyhlašování cen přispělo i prostředí, kde se, jak v loňském, tak i letošním roce akce konaly – tedy ve velkém sále Ústavu molekulární genetiky AV ČR. PackSummit letos pod záštitou ministryně Marty Novákové, Předsedkyně letos výjimečně udělila Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Best-of-the-best

Letošní ročník byl ročníkem velmi vyrovnaným prakticky ve všech kategorií (POTRAVINY, NÁPOJE, KOSMETIKA, FARMACEUTICKÉ PRODUKTY, ČISTÍCÍ A PRACÍ PROSTŘEDKY,  ELEKTRONIKA A SPOTŘEBIČE, AUTOMOTIVE (přepravní a průmyslové obaly), DÁRKOVÉ OBALY, ETIKETY, POP&POS displeje, OSTATNÍ).

Vrcholem vítězné pyramidy jsou Ceny předsedkyně poroty (CPP).

Laureátem Zlaté CPP se stal  Reverzní zasilatelský obal, přihlašovatel Boxmaker.

Stříbrnou CPP obdržel obal Sardinky, přihlašovatel  Smurfit Kappa.

Letos byly výjimečně uděleny dvě Bronzové CPP: aerosolová hliníková nádobka Dove 150ml deo/apa, přihlašovatel Moravia Cans a obal na vodítko Non-Stop Dogwear – ramínko na vodítka, přihlašovatel DS Smith Packaging Czech Republic).

Cenu spotřebitele získal Feedo hrad, přihlašovatel Smurfit Kappa.

Cenu Sympatie udělil organizátor soutěže technologii Xerox® Iridesse™, přihlašovatel XEROX CZECH REPUBLIC.

Co dělat poslední říjnový den 2019? Co zkusit (opět/pro změnu)  PackSummit?

V současnosti je už znám i datum pořádání dalšího ročníku PackSummit. Ten se bude konat 31. října 2019 a organizátoři již dnes začínají pracovat na programu. Samozřejmě, ať již na platformě tohoto blogu či jiné komunikační platformě SYBA ráda uvítá jakékoli podněty i návrhy.