Světový veletrh tiskových technologií je po jedenácti dnech svého konání hodnocen jednoznačně jako velmi úspěšný.  Působivě demonstroval pokrok celého polygrafického odvětví. Oslovil jak vystavovatelé, tak návštěvníky. Vedle expozic nechyběl kvalitní odborný program. A přímo na veletrhu byla uzavřena řada kontraktů.

 

Veletrhu se zúčastnilo 1 643 vystavovatelů z 52 zemí, kteří představili ve výstavních halách v Düsseldorfu vynikající přehlídku velmi různorodých inovací. Vysoká byla i návštěvnost Drupy, a to včetně zahraničních návštěvníků. Mezinárodní podíl návštěvníků byl 80 %, účastníci pocházeli ze 174 zemí, což je dle organizátorů rekordní číslo.

 

Vysoká mezinárodní účast i obchodní úspěchy

Po Evropě byla nejsilněji zastoupeným regionem Asie s 22 %, následovaná Amerikou s 12 %. Asie i Latinská Amerika a region MENA jsou trhy s velkým růstovým potenciálem, což se odrazilo ve výrazném nárůstu přítomnosti vystavovatelů a objednávek. Mnoho klíčových hráčů, jako Bobst, Canon, Fujifilm, Heidelberger Druckmaschinen, HP, Horizon, Koenig & Bauer, Komori Konica Minolta, Kurz a Landa, oznámilo, že podepsalo smlouvy, které výrazně předčily očekávání.

 

Spokojenost na všech stranách

Vystavovatelé si pochvalovali vysoký podíl návštěvníků s rozhodovací kompetencí.  Přibližně 96 % všech návštěvníků potvrdilo svou spokojenost s veletrhem i s cílem své návštěvy.  Více než 50 % návštěvníků pocházela z polygrafického průmyslu, následoval obalový průmysl, jehož podíl oproti minulosti výrazně vzrostl.  Právě na obalový průmysl „sázelo“ mnoho vystavovatelů, kteří ho, z hlediska polygrafie a tisku považují za hnací sílu růstu. Na veletržních stáncích bylo přivítáno mnoho majitelů známých značek. Celkem se drupy 2024 zúčastnilo 170 000 odborných návštěvníků.

 

Digitalizace jako určující faktor

Automatizace se stala ústředním bodem letošního veletrhu Drupa. Akcent byl především na AI a chytré pracovní postupy, včetně softwarových řešení. Ukázalo se, že digitální a analogové technologie se ideálně doplňují. Tradiční lídři v oboru představili širokou škálu digitálních řešení, zatímco digitální průkopníci integrovali do své nabídky konvenční komponenty. Rovněž robotika hrála ve výstavních halách důležitou roli a ilustrovala cestu k chytré výrobě.

Drupa dala jasně najevo, že toto odvětví má velký potenciál do budoucna, a to i na pozadí mnoha výzev, a že vyhlídky jsou slibné. V posledním finančním roce dosáhl celosvětový polygrafický průmysl obratu kolem 840 miliard EUR (zdroj: Smithers) a dále se celosvětově rozvíjí různým tempem.

Další ročník největšího polygrafického veletrhu se bude konat v roce 2028.