OBAL ROKU - jediná soutěž na českém a slovenském trhu, ve které nejlepší obal vybírá odborná porota. Výstava všech finalistů soutěže v prostorách Mezinárodního centra pro současné umění MeetFactory ve dnech 21. a 22. 6. 2016.

 

Finalisté OBAL ROKU 2016 kategorie AUTOMOTIVE / PŘEPRAVNÍ A PRŮMYSLOVÉ OBALYObal pro karoserie

Přihlašovatel: ŠKODA AUTO a.s.

Exponát představuje kompletně složený obal pro jeden pár karoserií, který následně putuje do výrobního závodu v Indii. Komplet pro kontejner tvoří dva takto složené páry. Obal prošel inovativním vývojem. Od roku 2000 se do kontejneru vkládaly dva stojany se dvěma karoseriemi, uložení bylo horizontální. Od roku 2006 přišla první inovace a sice tři stojany se třemi karoseriemi v kontejneru, uložení bylo v šikmé poloze.

V současnosti je používán nejnovější koncept obalu, uložení čtyř stojanů se čtyřmi karoseriemi. Dvě jsou v horizontální poloze a dvě v šikmé. Tento koncept vytěžuje kontejner na maximum a přináší výraznou úsporu logistických nákladů.

 

 

WITTE balení P28 Kliky

Přihlašovatel: Mondi Bupak s.r.o.

Balení na automobilové kliky P28 je jednocestné a plně zabezpečuje ochranu výrobku během přepravy z výrobního závodu k zákazníkům po celém světě. Jako materiál je použita vícevrstvá lepenka typu „BC“. Kompletní balení se skládá z vnějšího obalu F0201, miralonu a ze čtyř na sobě ložených fixačních vložek. Ty plně zajišťují fixaci, ochranu drobných částí a zabraňují poškození finální povrchové úpravy baleného zboží. Vložka je dodávána zákazníkovi v prostorovém tvaru, čímž je zákazníkovi urychlen proces balení. Toto řešení nahradilo původní způsob balení (volně loženo v plastovém KLT boxu), čímž se omezily reklamace způsobené přepravou.

Vratný Case

Přihlašovatel: STEINBAUER LECHNER s.r.o.

Vratný vysokozátěžový transportní a skladovací obal (case) s pro dveře Airbus A 320 NEO. Obal slouží pro transport a skladování. Skladovatelný jak ve vnitřním tak venkovním prostředí, odolný proti stříkající vodě a UV záření. Při výrobě byla použita kombinace překližky, oceli plastu a sklolaminátu, optimalizováno pro využití evropských LKW, cílovou váhu a maximální pevnost.

Obal je určen pro velmi hrubé zacházení (provedení Heavy Duty) v celém logistickém procesu. Systém upnutí baleného výrobku umožňuje rychlé a bezpečné balení a vybalení.

EuroClick® nová modulární přepravka

Přihlašovatel: Schoeller Allibert, s.r.o.

Nová modulární přepravka EuroClick® je lehčí a přitom stejně pevná jako předcházející řada přepravek. Díky nasazovacímu rámu Click Booster® je možné snadno zvýšit výšku přepravek a tím rozšířit možnosti použití. Zajímavý je nacvakávací držák etiket Click Holder®, který eliminuje použití přídavných samolepek bránících vypadnutí etikety. Je možné ho připevnit na přední nebo boční stranu a velikost lze upravit. Zaoblené rohy na přepravce zajišťují zvýšenou pevnost a hladší změny směru na dopravnících. Ergonomické rukojeti udělaly přepravku EuroClick® pohodlnější pro uživatele a zvýšily tím efektivitu a bezpečnost. Přepravky jsou k dispozici v rozměrech 400x300mm a 600x400mm v řadě výšek.

 

 

Univerzální vložka automobilových zámků

Přihlašovatel: Wassa s.r.o.

Univerzální vložka automobilový zámků pro několik typů automobilových zámků (levé i pravé) při zachování počtu kusů v KLT boxu. Velkým přínosem je zjednodušení balení výrobků, snížení finančních nákladů na obal a také skladovací a logistické procesy. Propracovaná vložka dodávaná v plochém stavu je vyrobena z 5VVL a zároveň je plně recyklovatelná. Jednoduché skládání a snadná manipulace je umožněna díky zámkům, které drží obal pohromadě a usnadňuji tak vkládání materiálu do boxu.

 

Balení pro svítilny Mercedes CLA

Přihlašovatel: DS Smith Packaging Czech Republic s.r.o.


V oblasti průmyslového balení je dbán největší důraz na snížení rizika poškození zboží při přepravě a samozřejmě úsporu nákladů. Konstrukce obalu umožňuje uložení svítilen skly nahoru, což snižuje riziko poškození jejich povrchu a zároveň snižuje náklady zákazníka na další ochranu skel, které se jinak standardně zabezpečuje pomocí sáčků nebo samolepících fólií. Další výrazná úspora se projevila snížením manipulačních a přípravných časů, které by byl zákazník nucen vynaložit na složení a kompletaci další mřížky. Samotné vkládání svítilen do obalu je velmi snadné a rychlé, což pozitivně ovlivnilo rychlost výrobních linek. Transportní test potvrdil, že svítilny jsou velmi dobře fixovány proti pohybu v porovnání s klasickou fixační mřížkou, která se dříve používala pro skupinové balení. Celý komplet je vyroben výhradně z vlnité lepenky s důrazem na jeho recyklovatelnost.

Transportní balení na skleněné stínidlo pro Lasvit

Přihlašovatel: THIMM Packaging Systems k.s.

Box z pětivrstvé vlnité lepenky se samostatným víkem vyplněný fixacemi z technické pěny. Na dně boxu je pěnové lůžko, které zajišťuje těžkému a křehkému stínidlu podporu v co největší možné ploše. Fixace v polovině výšky boxu obepíná nejširší část stínidla, brání jí v pohybu do stran, chrání její hranu proti nárazu z boku a proti poškození vlastní vahou. Pěnová mřížka fixuje horní část stínidla a to jak proti pohybu do stran, tak proti pohybu vzhůru.

 

 

Transportní balení na nárazníky

Přihlašovatel: THIMM Packaging Systems k.s.

Paletový box, který se skládá z dna, víka a ringu z vlnité lepenky. Uvnitř boxu jsou připevněny pěnové fixace a dřevěná konstrukce. Nárazníky jsou v několika místech zajištěny pěnovými fixacemi, které jsou vyrobeny z technické pěny určené pro styk s lakovanými díly. Montážní části nárazníků jsou uloženy do fixace z vlnité lepenky. Dřevěná konstrukce brání prohnutí víka vlastní vahou a zároveň zajišťuje pevnost při stohování. V přední části je vstup do koridoru vedoucího středem obalu, který slouží pro vkládání nárazníků. Na víku jsou přišité tubusy polepené tenkou vrstvou pěny, které zabraňují pohybu nárazníků směrem vzhůru.

 

Přepravní obal na obrazy

Přihlašovatel: Boxmaker s.r.o.

Zadání bylo vytvořit obal, určený k zasílání obrazů prostřednictvím přepravních společností. Úkolem obalu je ochránit zabalený produkt před poškozením při transportu a možnost jeho opětovného použití. Obal tvoří výsek z 5VVL 2.90 BC, do kterého jsou vlepeny výztuhy ze 7VVL 3.96 CAA, které zajišťují ochranu proti průrazu ostrým předmětem. Na těchto výztuhách jsou nalepeny desky s polyuretanovými (PUR) jehlany, které slouží jako fixace obrazu.

Obraz jednoduše vložíte do obalu a obal uzavřete, díky flexibilitě PUR jehlanů je obraz dokonale zafixován a chráněn aniž by došlo k jeho poškození. Obal je opatřen plastovými zámky, které se po uzavření vloží do výseků a otočením zafixují obal proti otevření a následně zajištěny plombou proti nechtěnému otevření obalu. Toto řešení umožnuje, že již není nutné dále obal zalepovat páskou a je možné ho vícekrát použít. Díky tomuto řešení je možné do obalu zabalit různě velké a silné obrazy nebo jiné předměty, které jsou dokonale fixovány a chráněny před poškozením.

 

Duální obal autobusových sedadel „Tetris“

Přihlašovatel: Unipap a.s.

Obalové řešení „Tetris“ nabízí univerzální obalový komplet pro přepravu několika odlišných typů autobusových dvousedadel. Celková výška jednoho paletového místa při transportu dvou dvousedadel v původním obalu přesahovala maximální výšku přepravního prostoru běžných nákladních automobilů a bylo nutné používat nákladnější nadrozměrné lowdeckové typy. Navržený koncept umožňuje efektivní využití výškového přepravního prostoru standardního kamionu při zachování původního počtu balených dílů s praktickým půdorysným rozměrem europalety, čímž se dosahuje významné úspory přepravních nákladů. Celý konstrukční koncept tvoří dřevěný support a plášť z těžké sedmivrstvé vlnité lepenky složený ze dvou tvarově shodných polovin. Toto řešení umožňuje také využití pouze jedné poloviny pro expedici samostatného dvousedadla. Každé dvousedadlo se nejprve zkompletuje samostatně do poloviny obalu a následně se obě poloviny tetrisovým principem jednoduše sesadí do přepravního kompletu.

 

 

Obal na čelní světlomet Koito

Přihlašovatel: Smurfit Kappa Czech s.r.o.

Již třetí generace obalu na světlomet vyniká tím, že insert (po složení „naruby“ je univerzální pro levý i pravý světlomet) je schopen ochránit a zafixovat i větší a těžší produkt než doposud. Konstrukce zůstala stejná, ale vymysleli jsme dvě nová vylepšení: 1/ zdvojení vrstev lepenky v místě, kde je potřeba zpevnit dno proti vodorovnému posunu světlometu. Materiál ohneme z prostoru podpůrné nožičky a zafixujeme do dna zespodu. 2/ jednoduchými náseky jsme zajistili spolupůsobení svislých stěn insertu a horní skládané části tak, abychom celou konstrukci zpevnili a byla odolnější vůči pohybu světla v podélné ose. Žádná z úprav nenavýšila plochu archu, neprodloužila čas potřebný ke složení insertu a zákazník obě dvě velmi ocenil.

 

 

Stohovací sklopný box

Přihlašovatel: VMT Ecopack s.r.o.

Sklopný stohovací box je výsledkem analýzy poptávek zákazníků s požadavky na vratný sklopný obal s nestandardní rozměry umožňující úsporu při transportech. Obal byl původně navržen jako vratné sklopné balení pro karbonové skelety sedadel sportovních aut. Důraz konstrukce byl kladen na celkovou jednoduchost a lehkost boxu. Sklopnosti bylo dosaženo vlastnostmi materiálu, kterými se docílilo inovativního řešení ohybů při zachování celkové kompaktnosti. Tuhost a pevnost konstrukce jsou výsledkem prodloužení bočních krátkých stran do středu boxu, kde se obě protilehlé strany setkávají ve středovém zamykacím systému. Prodloužením bočnic vzniká dvojité dno, které podporuje celkovou pevnost a zvyšuje nosnost.

 


Slavnostní předávání ocenění proběhne 3. listopadu 2016. Ceremoniál se uskuteční během Obalového kongresu Syba organizovaného souběžně s největší středoevropskou logistickou konferencí SpeedChain.