Inovativní wash off (smývatelné)  lepidlo, které využívá společnost Henkel u PET obalů a etiket, získalo certifikát recyklovatelnosti od institutu cyklos-HTP (CHI). Renomovaný a nezávislý institut plně potvrdil recyklovatelnost této obalové složky.

 

Samotné adhezivum bylo již od samého počátku navrženo jako udržitelné řešení. Jedná se o akrylové lepidlo citlivé na tlak na vodní bázi určené pro olefinické plastové etikety používané u řady PET lahví. Jeho vynikající smývací schopnost umožňuje efektivně odstranit etikety před recyklací, a to i při nižších teplotách, čímž se snižuje spotřeba energie.

 

Recyklovatelné lepidlo podle normy CHI

Certifikát uvádí, že při použití v kombinaci s etiketou z polyolefinového substrátu (PO) „disperzní tlakově citlivé lepidlo na akrylátové bázi nemá žádné negativní účinky na recyklační cestu pro průhledné PET lahve“. Lepidlo je tedy recyklovatelné podle normy CHI pro recyklaci PET.

Aquence PS 3017 RE je navržen tak, aby podporoval recyklaci PET flakes (vloček).

 

Odstranění etiket při menších energetických nárocích

Zatímco konvenční metody vyžadují energeticky náročný, vysokoteplotní proces k úplnému odstranění štítků, nové lepidlo nabízí vynikající účinnost smývání – dokonce i při 65 °C (pro PE povrch). To zajišťuje, že etikety lze snadno odstranit z lahví s menší spotřebou energie a zároveň se zvyšuje čistota a hodnota recyklovaného PET. Kromě toho, že jde o udržitelné řešení pro etikety z polyolefínů (např. BOPP a PE) na omyvatelných PET lahvích, disponuje i ověřením pro food contact. Rovněž se vyznačuje i zvýšenou odolností transparentností etiket i v případě delšího vystavení vůči vodě.