V dnešním miniseriálu představíme dalšího globálního výrobce, který se presentoval na mezinárodní konferenci v Průhonicích, společnost KBA. Společnost Koenig & Bauer Group (KBA) je na trhu již 200 let a je druhým celosvětově největším výrobcem tiskových strojů. Na konferenci byly představeny některé novinky nejenom z Drupy, ale i z nedávno ukončených veletrhů Interpack a Metpack.

Společnost s dvouletou tradicí patří zároveň ke společnostem, které v současnosti zažívají opětný velký vzestup. Značným nárůstem obratu a výsledku v hospodářském roce 2016 s doposud nezaznamenanými vysokými maržemi skupina Koenig & Bauer již převážně dosáhla nebo dokonce předčila své střednědobé cíle, které byly stanoveny teprve na počátku roku 2015. „Profitabilní růst je generován ze stávajících a nových trhů s obaly, z průmyslových aplikací v digitálním kotoučovém tisku a dalšího budování servisu

Stroje konvenční, hybridní i digitální

U strojů určených pro packaging a komerční tiskárny používá společnost v současnosti technologie UV a LED UV – jedná se především o moderní typy strojů Rapida (145, 106, 75). K zajímavým novinkám, které mohli návštěvníci po prvé vidět na minulé Drupě patří i nový NEO XD LR HYBRID od KBA-Flexotecnica, což  je jediný flexotiskový stroj s centrálním cylindrem ve své kategorii, který tiskne v nejvyšší kvalitě nemigrujícími barvami na vodní bázi. Hybridní kotoučový stroj je však zároveň určen pro všechny dostupné typy barev. Zařízení je připraveno na tisk barvami na bázi rozpouštědel i na bázi vody, stejně jako barvami vytvrzovanými LED-UV či EB na nejrůznější typy materiálů. S až 12 tiskovými jednotkami, délkami tisku až 1200 mm, maximální šířkou tisku 1650 mm a tiskovým výkonem až 500 m/min. je zařízení s centrálním cylindrem co se týče automatizace, přípravných časů, kvality tisku a ergonomie na nejnovější úrovni techniky. Inkjet kotoučový stroj. RotaJET L se vyrábí se šířkami dráhy od 77 cm do 138 cm k dispozici v provedení 1/1 nebo 4/4, může být velmi flexibilně vybaven podle specifikace zákazníka a jak v šířce, tak v barevnosti může být později i rozšířen.Vedle archových a kotoučových strojů, společnost vyrábí i stroje na potisk dutých skleněných a kovových obalů, některé z technologií, byly po prvé presentovány na veletrzích Interpack a Metpack.

Konsole na proměřování a kontrolu barev

Vedle strojů byly presentována i inovace v doplňkových zařízení, např. ergonomická konsole na proměřování a kontrolu barev ErgoTronic ColorControl a s ní související systém ErgoTronic TouchTronic, jehož hlavním benefitem je díky jeho přehledně logické struktuře ovládání mnohem rychlejší příprava a změna zakázky.