V druhé polovině května proběhla v Průhonicích mezinárodní konference „Co nového (nejen) v ofsetu. V Packaging news se tento týden v krátkém „seriálku“ budeme soustřeďovat na výběr některých novinek, každý den představíme trendy, které na konferenci odpresentovali největší leadeři z trhu ofsetových a digitálních strojů. 

Na konferenci byla presentována řada novinek z pre pressu, barev, dokončovacího zpracování a především z oblasti tisku. I když zajímavé novinky byly presentovány v každé části bloku, v naší sérii se budeme soustředit jen na oblast tiskových strojů. Mezi nimi nechyběl pochopitelně jeden z hlavních výrobců, společnostHeidelberger Druckmaschinen AG.

Budoucnost evropského a českého tisku

Jaroslav Švejda, Heidelberg na konferenci presentoval řadu statistik i úvah o dalším vývoji tisku, který stále více směřuje do digitální oblasti. V roce 2014 bylo v Evropě přibližně 135 000 komerčních tiskáren, (mimo obaláře), do roku 2020 klesne jejich počet na 117 200.  Zůstane jich tedy cca 86%. Hospodářská nejistota v Evropě, změny, politická nestabilita, krize Eurozóny, kolísání měn – to vše má velký dopad na výrobce papíru, chemie, barev a tím i na tisk. Přednášející mimo jiné velice pravdivě konstatoval, že na jedné straně stroje mají stále více automatizace a z tiskařů se stávají operátoři, na straně druhé se ztrácí však odbornost tiskaře a to je nebezpečné. Prostě na trhu přestávají být kvalifikovaní pracovníci.

Heidelberg a digitál

I když společnost Heidelberg je stále hodně spojena s výrobou ofsetových strojů, patří k předním výrobcům i strojů zpracovatelských a vzhledem k poklesu zájmu o ofsetové stroje, má ve své nabídce i řadu digitálních řešení. Na drupě 2016 byly představeny novinky, z nichž některé zatím vůbec na trhu ještě v té době nebyly. V letošním roce se klient již může setkat s celým tímto produktovým portfoliem, mezi které patří především stroje Versafire, Labelfire, Primefire a Omnifire. Heidelberg Primefire 106 je prvním průmyslovým digitálním strojem určeným pro formát B1. Naopak Omnifire je určen pro potisk prostorových předmětů v reálném čase.

Vedle digitálních novinek, Heidelberg na konferenci představil i nový systém Push to Stop, jehož výsledkem plně automatického tisku je nejenom rychlejší zpracování zakázek, ale i díky práci kontrolních a inspekčních systémů, vysoká kvalita tisku.