Ve čtvrtek 18. května obalový institut SYBA pořádal další ze svých vzdělávacích akcí. „Terminologické čtvrtky“ jsou iniciativou, která vznikla v minulém roce. Koná se nepravidelně několikrát do roka. A vedle zástupců SYBY se jí účastní jak odborníci z praxe, tak i zástupci médií. Cílem je ujednotit si, případně zorientovat se v nové odborné terminologii používané ve výrobě obalů.

Příjemné a především pro všechny zúčastněné i užitečně podnětné, bylo setkání skupiny u hostitele. Tím v květnu nebyl nikdo jiný než známý výrobce plastových obalů, společnost Stäger Inovac Packaging, s.r.o., která sídlí v areálu Škoda v Plzni.

Stäger  vyrábí průmyslové i spotřebitelské obaly

Stäger Inovac Packaging je jeden ze čtyř výrobních závodů švýcarské společnosti Stäger Verpackungsgruppe. Zdejší výrobní závod zpracovává PET, PP, PVC, PS a OPS procesy vakuového tvarování.  Vedle výrobků pro technický, elektrotechnický a automobilový průmysl, společnost vyrábí i obaly v podobě průhledných skládaček pro food i non food (převážně kosmetika, parfumerie) odvětví.

Osloví exklusivní design plastových skládaček i české producenty?

Průhledné plastové skládačky dodávají designu vyšší přidanou hodnotu. V kombinaci s ražbou metalickou folií či částečným zakrytím lepenky, navíc dochází při vhodném osvětlení u obalu i k atraktivním světelným efektům. Zatímco v zahraničí producenti čokoládoven i parfumérií pochopili potenciál, který v transparentních obalech je, náš trh zatím tak trochu zaostává. Doufejme, že se brzy zablýskne na lepší časy. Svět průhledných obalů je pro zákazníky určitě přitažlivým.

Terminologické oříšky

Vedle seznámení s výrobním programem firmy, se terminologická skupina zabývala řadou termínů, které k nám pronikají, především jako počeštěné (a bohužel občas nesprávně zavádějící) anglické názvy. Zatímco některé termíny své opodstatnění mají (např. v případě opisného několikaslovního vyjádření v češtině), jiné by se daly říci i v naší mateřštině a nezněly by zdaleka tak krkolomně.

Na závěr dotaz na čtenáře těchto našich novinek. Také supportujete výrobu, nasetujete panel a vy/loudujete sheety?