Česká technologická společnost Algotech oslavila deset let fungování vlastního datového centra v Libčicích nad Vltavou. Využívají jej především české podniky stále více však i velké společnosti a díky legislativním změnám Algotech očekává i nárůst projektů ve veřejném sektoru.

 

Cloudové služby Algotechu jsou rozdělené do tří lokalit, primární je však datové centrum právě v Libčicích. Aktuálně v centru spravují zhruba 1300 konkrétních projektů pro stovky zákazníků. Co do objemu se jedná řádově o petabyty dat.

Rozhodnutí založit datové centrum vlastněné českou společností nepřišlo najednou. „V roce 2010 jsme začali vnímat trend přechodu do cloudu. Již tehdy jsme tvořili a spravovali firmám nejrůznější podnikové systémy, včetně řešení pro call centra. Přechod těchto systémů do cloudu byl logický krok,” říká František Zeman, generální ředitel Algotechu. Navíc bylo stále více jasné, že se jedná o jednu z cest, jak firmám ušetřit nemalé finanční prostředky. Aktuální vývoj mu dává za pravdu, neboť v cloudu pracuje 90 % světových a 30 % českých firem. Základní úspora nákladů se proti tradičním řešením přitom pohybuje kolem 30 % až 40 %.

Výhoda českého datového centra

Datové centrum vlastní a provozuje přímo Algotech a právě umístění v “srdci” ČR, 26 kilometrů od Václavského náměstí, hraje pro zákazníky důležitou roli. „Podle našich vlastních průzkumů je místo uložení firemních i osobních dat pro zákazníky klíčové. Česko je firmami vnímané jako bezpečná země, v našem případě je přidaná hodnota v osobním přístupu k zákazníkovi,” vysvětluje Petr Loužecký, ředitel pro cloudové služby společnosti Algotech. „Již od začátku máme nepřetržitou telefonní podporu v češtině. Teoreticky se na svá data zákazník může kdykoli přijet “podívat” přímo do Libčic. Je to obrovský rozdíl v porovnání s tím, když u některých cloudových služeb kontaktujete přes e-maily podporu v angličtině, navíc s nejistým výsledkem,” dodává.

 Zvyšování objemu dat a úrovně zabezpečení

Do budoucnosti chce Algotech kontinuálně zvyšovat objem dat a úroveň zabezpečení. Nárůst nejrůznějších incidentů, zejména úniků dat, totiž v posledních letech raketově roste. Během covidové pandemie se navíc ukázalo, že především malé a střední firmy nejsou připravené na práci z domova. Na obě výzvy je nejvhodnější reakcí právě přechod do kvalitního a bezpečného cloudu. Kromě bezpečnosti bude pravděpodobně stále větší roli i cena energií - provoz vlastních serverů je totiž z pohledu spotřeby až o stovky procent dražší, než ve sdíleném centru.