Známý výrobce tiskových a zpracovatelských strojů, společnost Heidelberg představila hned dvě inovace. Nový IML Performance pro Speedmaster XL 106 zvyšuje produktivitu až o 15 procent. Rotační výsek Speedmaster XL 106-D s pouze jednou vysekávací jednotkou tak usnadňuje zákazníkům přechod do výroby IML. Druhou novinku v podobě nový plochého výseku Mastermatrix 106 CSB ocení především výrobci skládaček.

 

Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) očekává, že globální trh tisku etiket bude i nadále růst ročním tempem kolem čtyř procent. Růst se dokonce očekává nadprůměrný v segmentu IML (in-mold label), který nebyl ovlivněn pandemií COVID-19. Tyto etikety se obvykle používají v potravinářském, kosmetickém, spotřebitelském a chemickém průmyslu. Výhody procesu in-mold spočívají v jeho relativně nízkých výrobních nákladech či dobré teplotní a vlhkostní odolnosti. Vzhledem k tomu, že k výrobě bývá využíván polypropylen, ze kterého je vyroben i obal, je celý kocept i velmi dobře recyklovatelný.

Maximální výkon i s velmi tenkými materiály

Speciální úpravy podavače, upravený přenos archů a antistatické zařízení umožňují na Speedmaster XL 106 generace 2020 spolehlivě zpracovávat jemné plastové fólie o tloušťce pouhých 50 mikronů při rychlostech až 14 000 listů za hodinu. Vysoce výkonný model pro konvenční ofsetový tisk je vybaven třemi jednotkami Y (sušicí jednotky). Konfigurace se třemi jednotkami Y a vysoce účinnou technologií speciálních typů trysek zvyšuje sušicí kapacitu o 25 procent a také šetří náklady na energii, protože vzdálenost mezi sušicími moduly a substrátem může být udržována na minimu.

Další součástí balíčku IML Performance Package je rotační výsek Speedmaster XL 106-D, který má nyní pouze jednu vysekávací jednotku. Nižší investiční náklady ve srovnání s předchozí verzí znamenají, že je pro tiskárny snazší přejít do rostoucího segmentu produkce in-mold etiket. Nová technologie vyžaduje méně místa a má nižší spotřebu energie než Speedmaster XL 106-DD. Díky svému principu rotačního vysekávání pracuje Speedmaster XL 106-D dvakrát až třikrát rychleji než běžné ploché výseky.

Nový vysoce výkonný vysekávací stroj Mastermatrix 106 CSB se představuje

Ve spolupráci se svým partnerem Masterworks vyvinul Heidelberg další výkonné postpress určené pro segment výroby skládaček. Po prvé byl výsek Mastermatrix 106 představen v říjnu 2020 a nyní začal být po úspěšném testování vyráběn sériově. Díky rychlosti 9 000 archů za hodinu je Mastermatrix 106 nejproduktivnějším výsekem v portfoliu Heidelberg.