O tom, že obal z PET nemusí mít jen technicko-funkční benefity, ale i značnou přidanou desénovou hodnotu, přesvědčil letošní porotu Obal roku 2017 exponát v podobě multivrstvé PET lahve s kyslíkovou bariérou, přihlašovatel Plastipak Czech Republic s.r.o. Cílem obalu není nahradit sklo, ale nabídnout alternativu.

Multivrstvá PET lahev sendvičové konstrukce o objemu 750 ml má hmotnost 50 g.  Mezi dvě vrstvy PET vložena bariérová vrstva BindOx® redukující propustnost plynů. Po menších úpravách jsou stávající stáčecí linky pro sklo schopny plnit i tyto plastové lahve.

Tamper evident je samozřejmostí

Lahev je uzavírána plastovým (upravený polypropylén) šroubovacím uzávěrem Novatwist 30H60 s bariérovou vrstvou Saranex razantně potlačující propustnost pro plyny. Testy prokazují propustnost odpovídající hliníkovému šroubovacímu uzávěru. Samozřejmostí je „tamper evident“ odtrhávací pruh dokládající originalitu balení.

Alternativní obal s vysokou přidanou hodnotou je na trhu úspěšný

Cílem není nahradit sklo, ale nabídnout alternativu tam, kde jednak je vyžadován obal pro citlivé nesycené nápoje, který současně je bezpečný z hlediska eliminace střepů: koncerty, festivaly, aerolinky, pikniky, volnočasové aktivity. Slovenská společnost Beverages a.s. uvedla na středoevropský trh novou řadu vín v lahvích o objemu 750 ml a 375 ml s cílem využít e-shop jako hlavní distribuční kanál těchto nových balení. V rámci recyklace oddělení materiálu uzávěru od materiálu lahve flotací nečiní problémy.