Studenti ze SŠ Litegra (prestižní oborová část SŠ a MŠ Litoměřice) z oboru Grafický design obalů se v letošním podzimu dostatečně zviditelnili svým vítěztvím v obalovém kvízu v rámci PackSummitu a obalového galavečeru OBALU ROKU, kde s přehledem porazili v otázkách i obalové profesionály a získali tak hlavní cenu – kultovního maskota Sybaczecha. Tentokrát se vydali na obalový institut SYBA rozšířit své teoretické a praktické znalosti. 

 Za obalový institut SYBA připravil kurz základních obalových pojmů, ředitel institutu, Vlado Volek. Během přednášky se studenti seznámili nejenom s širokým světem vlastních pojmů okolo obalů, ale narazili i na řadu technologických a environmentálních otázek.  Některé byly zodpovězeny, jiné se staly tématem k diskuzi. Vlado Volek neopomněl zdůraznit provázanost balicích technologií, strojů a linek s materiálem obalu i jeho grafickým designem.

Obaly v praxi

Vzhledem k tomu, že SYBA disponuje rozsáhlými „sbírkami“ obalů, následovala prohlídka a porovnávání jednotlivých obalových konceptů, ať již z hlediska grafického ztvárnění, obalové konstrukce či výběru materiálu. Podle ohlasů vzdělávací akce tohoto typu mladým obalářům a designérům určitě rozšířila jejich budoucí pracovní obzory.

A zase Sybaczech, nebo už Litegraczech?

Na závěr celé akce došlo i k ukázkám programování dnes již bývalého člena SYBY – robota Sybáčka. Zde naopak studenti předvedli generaci Z v praxi, počítače jim rozhodně cizí nejsou a pochopit základní významy programování robota zvládli překvapivě rychle.

Vzdělávání a pořádání odborných akcí patří k hlavním náplním obalové asociace a je dobře, že se netýká jen profesionálů z praxe. SYBA spolupracuje se školstvím nejenom kvůli předávání odborných znalostí, ale zároveň chce i zpopularizovat širokou oblast obalových disciplín pro začínající obaláře či designéry, aby pro ně zůstala atraktivní i po dostudování zvoleného oboru.