Následně poté, co bylo prezidentovi World Packaging Organisation uděleno privilegium udělit speciální cenu proBest-of-the-best z vítězných obalů v soutěži WorldStar Packaging Award, zavedl Obalový institut Syba, organizátor soutěže OBAL ROKU vrcholné ocenění: Cenu předsedkyně poroty. OBAL ROKU jediná soutěž na českém a slovenském trhu, ve které nejlepší obal vybírá odborná porota. Výstava všech finalistů soutěže v prostorách Mezinárodního centra pro současné umění MeetFactory proběhla ve dnech 26. a 27. 6. 2017, přičemž porota zasedla k posuzování druhý den výstavy.

Nominace pro Cenu předsedkyně poroty 2017 získaly obaly s nejvyšším bodovým hodnocením porotců:

  DIGI – 3D tray / Continental Automotive Czech Republic s.r.o.

Konstrukce a testování obalů pomocí technologie 3D tisku. Vývoj všech typů trayů (thermoforming, vakuové tvarování, vstřikování) usnadňuje 3D technologie přímo v kanceláři obalových specialistů. 3D výtisk plně nahrazuje zkušební formu a lůžko. Tříměsíční vývoj je zkrácen na necelý jeden měsíc. Po zadání potřebných dat je lůžko dostupné v řádu několika hodin!

Výhody: okamžitá reakce na změny v designu dílu, uložení dílu, procesní změny ve výrobě a na lince.

Pro tvorbu modelů se využívá biopolymer PLA - je získáván z obnovitelných zdrojů (kukuřice) a smrštění materiálu je technicky zanedbatelné. 

Výroba probíhá na nejlepší dostupné technologii (BAT), na tiskárnách DeeGreen a DeeRed, vyráběné českou společností Y soft.

Na projektu se podílejí: Aleš Jakubec, Ondřej Kliment, Renáta Rieger, Ilona Kotyková, Lenka Malínská.

  BANANA BOX-OBAL NA NÁRAZNÍKY / THIMM – THE HIGHPACK GROUP,THIMM Packaging Systems

Nový typ obalu na automobilové nárazníky zvaný „banana box“ má víko jako nedílnou součást kompletu. Původní „banana box“ se stával ze dvou částí - dna a víka, nový obal je pouze z jednoho kusu.
Hlavními výhodami obalu je jeho tvar, který dovolí přímé obalení tvarově náročného produktu. Jednotlivé obaly jdou do sebe zasunout tak, aby se maximalizovalo množství produktů na transportní či skladové jednotce. 
Dalšími výhodami jsou úspora materiálu, úspora času při balení produktu, lehká manipulovatelnost jednou osobou a výhodná logistika prázdných obalů k zákazníkovi.

   Retro balení pro pastelky (Koh-i-noor Polycolor) / Achilles CZ s.r.o.

Dvoudílný komplet s křídlovým otvíráním spodní části pro celkem 72 pastelek. Použité matriály a technologie: speciální grafický papír + kovová ražba + potisk CMYK ofset. 
Kombinace strojní výroby Emmeci, ručního kašírování a slepení při kompletaci všech částí.
Porota ocenila dosaženého cíle - retro optického efektu.

Autor konstrukce: Petr Hošek.

  Levá? Pravá? Neřeš to! / Smurfit Kappa Czech

Zákazník chtěl v rámci nového projektu balit 6 různých automobilových zámků a každý ještě v levé a pravé variantě – celkem tedy 12. To vše do plastového KLT boxu s vložkou z vlnité lepenky. Měl již své řešení, které nabídl dodavatelům k nacenění – to jsme odmítli s tím, že rozhodně dodáme lepší řešení. Slib jsme splnili a vymysleli univerzální a manipulačně velmi jednoduchou fixaci pro 12 různých zámků. Vložka je svou konstrukcí použitelná pro levé i pravé zámky a to pouhým otočením insertu. Vložka je po dvou kusech vkládána do plastového KLT boxu a to jak kvůli možnosti mít v jednom transportním balení spárované levé i pravé díly, tak i kvůli lepší manipulaci s lepenou vložkou. Vkládat lze zámky do insertu jednoruč a to tak snadno a šetrně, že během vkládání a transportu nedojde ke zmáčknutí a deformaci pěny na zámcích. Zákazníkovo řešení počítalo s časem cca 30 s na sestavení vložky, ta naše je připravena za 4 s (87% úspora času). Smurfit Kappa Czech projekt zísakl.

Autor konstrukce: Helena Solná.

  Ferdinand – dárkový multipack / THIMM – THE HIGHPACK GROUP

Dárkové balení šesti lahví piva Ferdinand, půllitru a různorodých reklamních předmětů vyniká možností vyloupnutí pivních podtácků a to v rámci velké plochy pro potisk. Jedná se o inovativní konstrukci, kdy odnosné ucho obalu je využito z půllitru. Tvar obalu zamezuje rozbití tohoto skleněného, integrovaného ucha a zároveň umožňuje stohovatelnost. Po naplnění obalu není třeba jeho lepení tak je jeho naplnění a uzavření velmi snadné.

Autor konstrukce: Martin Zich.

  Primo - Obaly na kávu s papierovým efektom / Chemosvit Folie a.s.

Tento typ flexibilního obalu – OPP/PETmet /LLDPE, patří mezi novinky v potravinářském průmyslu. Jeho povrchová úprava má „papírový efekt“ a to nejen vizuální, ale i haptický. Na dotyk je obal typicky drsný, od papíru k nerozlišení a tedy netypický pro hlubotiskovou technologii. Obal díky „paper look“ efektu působí velmi luxusním dojmem a při správném rozložení lakovaných a nelakovaných ploch navozuje efekt embosingu.
K dosažení papírového efektu byl použit speciální, dvojkomponentní lak (při klasickém gravírování hlubotiskových válců je vizuální efekt srovnatelný, ale na dotyk je obal hladký a postrádá efekt paper look). Pro dosažení efektu povrchové drsnosti bylo nutné dobu gravírování čtyřnásobně prodloužit a i vrstva laku je na tuto technologii hlubotisku velmi vysoká.

 

PackSummit - Obalový galavečer

  Samotné udělení zlaté, stříbrné i bronzové ceny je nyní v rukou  Ing. Jany Žižkové, předsedkyně poroty soutěže OBAL ROKU 2017. Předání trofejí a oznámení držitelů tohoto vrcholného obalového ocenění proběhne během Obalového galavečera 5. října 2017. Galavečer je součástí mezinárodní dvoudenní obalové konference PackSummit 2017, jenž se uskuteční v konferenčních prostorách Ústavu molekulární genetiky AV ČR v Praze ve dnech 5. s 6. října 2017.

.