Projekt Save Food je podporovaný Agenturou pro zemědělství a výživu Spojených národů FAO, a řadou významných korporací, kromě jiných i veletrhem Interpack a World Packaging Organisation (WPO). Tento projekt zvýrazňuje významnou roli obalů pro omezení plýtvání potravinami a surovinami pro potraviny. Z podnětu WPO uděluje i Obalový institut SYBA zvláštní ocenění Save Food obalům s inovačními prvky pro ochranu potravin. Pro ocenění Save Food jsou posuzovány všechny obaly přihlášené do soutěže OBAL ROKU bez ohledu na to, zda tuto soutěž vyhrály či nikoli.

 Pro rok 2017 cena SYBA Save Food byla udělena:

  

Paštika v balení Cryovac® OptiDure®

Sealed Air s.r.o.

  Váhalova paštika - produkt společnosti VÁHALA a spol. s r.o. výroba a prodej masných a lahůdkářských výrobků, která je předním výrobcem vysoce kvalitních masných výrobků v Česku, je zabalený v Cryovac® OptiDure® fólii.

Produkt Cryovac® OptiDure® je nová high-tech generace koextrudovaných sáčků / fólií kombinující vynikající mechanickou odolnost (pevnost, odolnost proti přetržení) při současném snížení tloušťky materiálu (až o 30 %) a tím i nižším environmentálním zatížení.

Svojí jedinečnou svařitelností i při kontaminaci a záhybech snižuje náklady na přebalování ve výrobě a eliminuje nedokonale zabalené výrobky v distribuci. Je ideálním řešením pro vysoce automatické balicí linky. Vyznačuje se velmi vysokou smrštitelností, transparentností a leskem.

  

Multivrstvá PET lahev s kyslíkovou bariérou
Plastipak Czech Republic s.r.o.

Multivrstvá PET lahev sendvičové konstrukce, u které je mezi dvě vrstvy PET vložena bariérová vrstva BindOx® redukující propustnost plynů. Po nmenších úpravách jsou stávající stáčecí linky pro sklo schopny plnit i tyto plastové lahve.

  Lahev o objemu 750 ml má hmotnost 50 g.

Lahev je uzavírána plastovým (upravený polypropylén) šroubovacím uzávěrem Novatwist 30H60 s bariérovou vrstvou Saranex razantně potlačující propustnost pro plyny. Testy prokazují propustnost odpovídající hliníkovému šroubovacímu uzávěru. Samozřejmostí je „tamper evident“ odtrhávací pruh dokládající originalitu balení.

Cílem není nahradit sklo, ale nabídnout alternativu tam, kde jednak je vyžadován obal pro citlivé nesycené nápoje, který současně je bezpečný z hlediska eliminace střepů: koncerty, festivaly, aerolinky, pikniky, volnočasové aktivity. Slovenská společnost u.Beverages a.s. uvedla na středoevropský trh novou řadu vín v lahvích o objemu 750 ml a 375 ml s cílem využít e-shop jako hlavní distribuční kanál těchto nových balení.

V rámci recyklace oddělení materiálu uzávěru od materiálu lahve flotací nečiní problémy.

 Autor designu: Mgr. art. Ivan PavlikOvocňák 250 ml

TOKO AGRI a.s.

  Moravská společnost TOKO AGRI a.s. vyrábí v podhůří Bílých Karpat mošty balené do stojacích sáčků (stand-up pouch, doy-pack), které vytváří potřebnou bariéru pro pasterací ošetřený mošt. Tento proces zachová vitaminy a není potřeba používat konzervanty. Flexibilní obal byl inovován: opatřen uzávěrem s membránou proti rozlití, která je umístěna v hrdle sáčku. Inovovaný uzávěr je opatřen bezpečnostním znovu uzavíratelným víčkem.

 

Save Food na Interpacku

Tématu eliminace ztrát potravin vhodným balením věnoval organizátor veletrhu Interpack 2017 speciální pavilon, jehož součástí byl prezentční prostor pro přednášky a také expozice WPO.

V expozici WPO představila Syba obalová řešení oceněná v loňském ročníku Syba Save Food:

Kompozitní vícevrstvý laminát "Fénix" / ALINVEST Břidličná a.s.

 Plastové sudy EcoDRAFT s vnitřním dvojitým vakem / Cardiff Group NV

 Gouda - balený plátkový sýr / Chemosvit Folie a.s.

 První K3H vanička s převlečným víčkem / greiner packaging slušovice, s.r.o.

 HOTFILL/COLD FILL Stlačitelná PET láhev / Plastipak Czech Republic s.r.o.

 Lahev HOLBA 0,5l / PMS Přerov a.s.

 Obalový galavečer

Ocenění Syba Save Food 2017 budou předána na Obalovém galavečeru dne 5. října 2017. Galavečer je součástí mezinárodní obalové konference PackSummit, která se uskuteční ve dnech 5.-6. října 2017 v Praze. Hlavním řečníkem je Pierre Pienaar, nově zvolený prezident World Packaging Organisation