NonOilen® je nový typ materiálu, který je vyrobený výhradně z obnovitelných zdrojů, dokonce i aditiva jsou na bázi citrátů. Materiál je teplotně odolný až do 110°C, což umožňuje výrobu opakovatelně použitelných a omyvatelných produktů bez uvolňování toxických látek a mikroplastů.Je plně recyklovatelný a vhodný pro využití jak v medicínských aplikacích, tak i v obalech pro kontakt s potravinami. A to zdaleka nejsou všechny jeho vlastnosti.

 

Výrobce materiál klasifikuje jako nastavitelný, což znamená, že jeho vlastnosti lze upravit podle potřeby – může být flexibilní, tvrdý, měkký, houževnatý, odolný, ale i křehký. Je široce aplikovatelný pro technologie, jako je termoforming, vstřikování, 3D filamenty, vyfukování, extruze, a mnohé další… Výrobce udává, že je kompostovatelný v domácím nebo průmyslovém kompostu, s výsledky nejen na papíře, ale také v reálných podmínkách. Momentálně se pracuje i na směsích rozložitelných v půdě.

 

Kombinace řady vlastností umožňuje velké možnosti využití

Pavol Roman, CEO, Biopolymers Trade popisuje charakteristiky nového materiálu následně: „Všechny výše zmíněné vlastnosti (a mnohem více) v sobě kombinuje slovenský materiál NonOilen®.

Tato kombinace vlastností umožňuje jeho široké uplatnění v potravinářském, kosmetickém průmyslu, ale také v dalších obalových odvětvích, jako jsou gastro, hygiena, ochranné obaly...

Kromě toho je možná i výroba hraček, sklenic na horké nápoje (káva, čaj), zálohových sklenic na festivaly, opakovatelně použitelných obalů na jídlo vhodných do myčky nádobí.

Dále se Nonoilen využívá pro 3D tisk a tvorbu designových a uměleckých kousků.

Jeho flexiblita otevírá další možnosti aplikací například do zemědělství (ale nejen tam): šňůry, uhybné zahradnické spony, mulčovací fólie, a mohli bychom pokračovat. Neměli bychom zapomenout na tašky pro obchody, ochranné blistry, tkané a netkané textilie.

Na rozdíl od obalů laminovaných polyethylenem lze výrobky z NonOilen® materiálu považovat z hlediska recyklace za monomateriál. Navíc výborně drží strukturu obalu ve vodě, alkoholu, kyselých džusech a chlazených nápojích či zmrzlinách.“

 

Vraťme přírodě zpět to, co z ní bereme

Není třeba se obávat rozpadu produktů během jejich používání. NonOilen® se rozkládá v biologicky aktivním prostředí, kde jej konzumují mikroorganismy a bakterie.

„Na NonOilen® jsme velmi hrdí, zejména díky jeho jedinečnosti, a protože v sobě kombinuje unikátní vlastnosti, široké možnosti využití a vlastnosti plastu, na které jsme zvyklí: trvanlivost, příjemný na dotek i pohled, nízká hmotnost, díky čemuž šetříme pohonné hmoty, nízké teploty zpracování jsou výhodou nízké spotřeby energie. Zároveň však respektuje pravidla přírody, což znamená, že neobsahuje toxické látky, nezanechává mikro/nanoplast a na konci své životnosti se v procesu kompostování vrátí zpět do přírody.

Filozofie NonOilen® je založena na myšlence: "Vraťme přírodě zpět to, co z ní bereme." Přispíváme tak k udržení rovnováhy naší planety. Díky kombinaci unikátních vlastností posouvá NonOilen® nejen plasty, ale také biomateriály na další uroveň a dokazuje, že jsme schopni vyrábět takové materiály v souladu s pravidly přírody,“ dodává Pavol Roman, CEO,  Biopolymers Trade.

 

Chcete se dozvědět více o materiálu NonOilen® (Výrobca: Panara a.s., Distributor: Biopolymers trade s.r.o.) nebo máte zájem o spolupráci? Informace najdete zde nebo zde