Smurfit Kappa na trhu presentoval nový typ obalu Bag In Box (BIB), který je vyroben z 53% z recyklovaných a obnovitelných materiálů. Zároveň se samotným obalem je uveden na trh i nový typ ventilu pod názvem Vitop® Renew, který je vyroben z biologicky vyráběných PP granulátu.

 

Smurfit Kappa Bag-in-Box vyvíjí a poskytuje flexibilní obalová řešení pro tekuté a polotekuté produkty v zemědělském, potravinářském a průmyslovém sektoru. Se svými devíti továrnami po celém světě je Smurfit Kappa Bag-in-Box evropským lídrem v řešení Bag-in-Box® a jeho ventil Vitop® je celosvětově jedničkou v oblasti ventilového uzavírání BIB na víno.

Nový typ udržitelného obalu

BIB obaly patří v oblasti tekutin k nejžádanějším, protože nejenom poskytují produktu ochranu, ale udržují i jeho nezměněnou kvalitu v kombinaci s prodlouženou životností. Nový typ obalu přidává uživateli ještě jeden benefit v podobě udržitelného řešení. Výsledkem inovativního vývoje je vnitřní sáček (Bag) vyrobený z E-recyklované fólie EVOH, obsahující suroviny pocházející z chemické recyklace plastů. To znamená, že nové sáčky jsou složeny z 53% z recyklovaného a obnovitelného obsahu.

Chemická recyklace není recyklací mechanickou

Tato chemická recyklace však nenahrazuje mechanickou. Materiály, které je obtížné mechanicky recyklovat, se zpracovávají pyrolýzou. Proces recyklace pyrolýzou využívá cirkulárního přístup řešení a poskytuje nový způsob, jak zvýšit míru recyklace plastů, protože jej lze použít na širší škálu plastového odpadu. Zásadním rozdílem těchto materiálů od materiálů zpracovávaných tradiční mechanickou recyklací je to, že pryskyřice po pyrolýze mají stejné vlastnosti jako panenské polymery, a proto je lze použít k přímému balení v kontaktu s potravinami. "Takové recyklované pryskyřice jsou stále k dispozici pouze ve velmi omezených kapacitách, jejich výroba vyžaduje inovativní přístupy, velké investice a silnou tržní poptávku," komentuje Thierry Minaud, generální ředitel společnosti Smurfit Kappa Bag-in-Box. „Bag-in-Box se již skládá z 75% recyklovatelných, obnovitelných a biologicky rozložitelných materiálů samozřejmě i díky vnějšímu obalu z vlnité lepenky“.