Devátý ročník česko-slovenského obalového kongresu Obalko přivítá téměř 30 řečníků, nabídne tři tematické sekce a tři panelové diskuse, Galavečer Obal roku, Obalový Business Mixer a návštěvy v rámci Balení v akci. Registrace na kongres běží na www.obalko.cz.
Obal je vždy 3D. Má šířku, hloubku a výšku. Tři základní dimenze obalu však tvoří také ochrana, marketing a udržitelnost. „Mohli bychom uvést ještě další funkce obalů jako například manipulační nebo informační, ale zmiňované tři jsme identifikovali jako nejdůležitější pro většinu uživatelů obalů,“ vysvětluje Jeffrey Osterroth, generální ředitel společnosti ATOZ Group, která kongres organizuje. Letošní ročník česko-slovenského kongresu Obalko tedy nese motto Tři dimenze obalu. V pořadí devátý kongres se uskuteční ve dnech 14. a 15. října 2021 v Aquapalace Hotelu Prague. Registrace, kterou lze provést na www.obalko.cz, je zdarma pro výrobce a distributory baleného zboží. Obalko představuje největší obalový kongres, který je zaměřen na český a slovenský trh. Program tvoří společný dopolední blok, specializované odpolední sekce, Galavečer Obal roku, Obalový Business Mixer a Balení v akci.
Funkční, zajímavý a udržitelný
Zahajovací část patří již tradičně krátkému přivítání účastníků ze strany zlatých partnerů. Letos jimi jsou společnosti greiner packaging Slušovice a Thimm pack’n’display. Tajnou dimenzi obalu odhalí v úvodní prezentaci Ladislav Špaček. Populární odborník a glosátor společenské etikety se zaměří na náš osobní obal – jak se prezentujeme vůči ostatním, zda můžeme být v této „obalové disciplíně“ úspěšnější, proč lze získat klienta lépe, pokud umíme vystupovat a zaujmout.
Udržitelnost, udržitelnost, udržitelnost, zaznívá napříč nejen obalovou branží. Přední obalový poradce a jeden z největších obalových odborníků nejen v Evropě Thomas Reiner se zaměří na to, jak v éře snahy o redukci obalů, snižování uhlíkové stopy a uzavírání materiálových smyček neztratit ze zřetele další funkce obalů. „Kdo sleduje pouze dynamiku trhu, selže,“ podotýká Thomas Reiner, který na kongresu vystoupí jako zástupce německé společnosti Berndt+Partner Group.
Předchozí vystoupení bude prologem pro velkou panelovou diskusi, která nese stejný název jako celý kongres. Účastníci poznají názory inspirativních osobností českého a slovenského byznysu a obalového průmyslu. Vystoupí Jannis Samaras (Kofola ČeskoSlovensko), Jana Stránská (Ryor), Martin Jahoda (Emco), Ivo Benda (greiner packaging Slušovice), Martin Hejl (Thimm pack’n’display) a zástupce předního maloobchodního řetězce.
Pauza na oběd bude příležitostí nejen pro občerstvení, ale také pro desetiminutová setkání v rámci sekce BizPack. Během krátkých organizovaných schůzek je možné vyslechnout nabídku obchodního partnera a v případě zájmu se už společně dohodnout na dalším jednání.
Obaly z tisíce a jednoho pohledu
Odpoledne se program „rozpadne“ do tří samostatných workshopů. Sekci Marketing a design zahájí Gabriela Kobesová (Danone), která přiblíží, jak v podmínkách velkého potravinářského výrobce probíhá obalová revoluce. Následovat bude přednáška Jenny Stanley ze společnosti Appetite Creative. Tématem bude fenomén connected packaging a dozvíme se odpověď na otázku, zda jde pouze o výstřelek nebo budoucnost obalové branže. Další programový bod, případovou studii s názvem Digitální obal sluší, funguje a prodává, obstarají Radi Uzunov (Jan Becher Pernod Ricard) a Petr Kaczor (Thimm pack’n’display). Následně Petr Šimek a Andrea Vozníková (oba POPAI) naznačí, jak se retail, a zejména prostředky POS/POP změnily po covidu. Greenwashing přijde na mysl mnohým, kteří stále častěji slyší sousloví typu „zelený obal“. Petra Koudelková (Fakulta sociálních věd UK) odhalí, jak i lakování narůžovo může mít zelenou barvu.
Technologie & transport
Sekci Technologie & transport otevřou Jaroslav Vidra (Litograf), Peter Lauko a Tomáš Kugler (oba Konica Minolta) a zaměří se na to, jak vytvořit grafický návrh etikety přesně na míru zákazníkovi. Případovou studii ze slovenského trhu o automatizaci grafických dat pro zpracování etiket přinesou Dana Kilárska (Purgina) a Anton Puškár (M&P), jehož společnost na Slovensku zastupuje firmu Esko. Nevšední všednosti paletového trhu, tak zní název panelové diskuse, která uzavře technologickou sekci. Debata bude o paletovém poolingu, sazbách nájmu palet, optimalizaci paletového hospodářství, nových digitálních platformách pro sdílení, chytrých paletách či inovacích jednoho z nejpoužívanějších typů obalů. A nebude chybět ani případová studie z oblasti balicí techniky.
Udržitelnost
Programovou nit ve workshopu Udržitelnost zapřede Petr Šikýř, provozní ředitel Autorizované obalové společnosti Eko-kom. V rámci panelové diskuze, kterou bude moderovat, uvede hned několik zástupců firem, které jsou na trhu už od minulého století a mohou tedy velmi dobře reflektovat vývoj obalů ve vztahu k dopadům na životní prostředí. Zodpoví také otázku, kdy vlastně zákazníci a spotřebitelé začali požadovat obaly příznivé k okolí. Udržitelnější formu packagingu hledají rovněž pivovary. Michal Matys (Pivovar Svijany) a Jiří Andrš (Pivovar Clock) představí své dosavadní zkušenosti s plně papírovým skupinovým balením, které je označeno jako TopClip. Vyrábí jej společnost Smurfit Kappa, a tak dvojici řečníků z pivovarů doplní také obalový odborník Jan Kaprhál. Český a slovenský obalový trh budou od ledna 2022 odlišné v tom, že na Slovensku se začnou masivně zálohovat PET lahve a plechovky. Jak to bude vypadat, ozřejmí Lucia Morvai z organizace Správca zálohového systému.
Sekci Udržitelnost a tím i celý konferenční program uzavře „náčelník“ Kofoly ČeskoSlovensko Jannis Samaras, který vystoupí jako třetí klíčový řečník. Firma soustavně hledá udržitelná obalová řešení. Určitý podíl své produkce stáčí do opakovaně využitelných sudů, nápoje pro retail částečně plní do 100% rPETu a letos přichází s další novinkou – v rámci projektu Cirkulka chce i v maloobchodu prodávat nápoje ve vratném skle.
Nebude chybět ani společenský rozměr
Po završení odborného programu se uskuteční Galavečer Obal roku, na kterém budou slavnostně vyhlášeny výsledky této prestižní obalové soutěže. Obal roku je jediná certifikovaná obalová soutěž v Česku a na Slovensku, která je určena pro tuzemské i zahraniční společnosti. Cílem je poukázat na obalové novinky a inovativní obalové přístupy. Hodnocení poroty probíhalo na konci srpna a výsledky lze najít zde: Oceněné společnosti ve všech kategoriích se mohou přihlásit do WorldStar Packaging Awards, kde už soupeří obaly na globální úrovni.
Po ceremonii s předáním cen se program prvního kongresového dne přenese už výhradně do uvolněné atmosféry Obalového Business Mixeru. Je koncipován jako večírek pro navazování neformálních kontaktů. V příjemné atmosféře si pozvaní vychutnají vybrané pokrmy a nápoje a navážou hovory se svými současnými nebo budoucími obchodními partnery.
Druhý den - Balení v akci
Druhý kongresový den je zasvěcen návštěvám zajímavých výrobních závodů. V rámci takzvaného Balení v akci mají účastníci příležitost sledovat celý výrobní proces a poznat obalové technologie a inovace v praxi. Současně lze dále diskutovat s obalovými profesionály nebo kolegy z oboru. Destinace exkurzí jsou zatím v jednání a brzy budou zveřejněné na webu kongresu www.obalko.cz a v kongresovém newsletteru, který lze odebírat na základě registrace na www.atozregistrace.cz/obalko.
Obalko 9 – dosud zveřejnění řečníci:
Jiří Andrš, Pivovar Clock
Ivo Benda, greiner packaging Slušovice
Martin Jahoda, Emco
Michal Matys, Pivovary Svijany
Petr Kaczor, Thimm pack’n‘display
Jan Kaprhál, Smurfit Kappa
Dana Kilárska, Purgina
Gabriela Kobesová, Danone
Petra Koudelková, FSV UK
Tomáš Kugler, Konica Minolta
Peter Lauko, Konica Minolta
Lucia Morvai, Správca zálohového systému
Anton Puškár, M&P
Thomas Reiner, Berndt+Partner Group
Jannis Samaras, Kofola ČeskoSlovensko
Jenny Stanley, Appetite Creative
Jana Stránská, Ryor
Petr Šikýř, Eko-kom
Petr Šimek, POPAI
Ladislav Špaček, mistr etikety
Jaroslav Vidra, Litograf
Andrea Vozníková, POPAI
Radi Uzunov, Jan Becher Pernod Ricard
Podrobný program, aktuality a registrace na celou akci zde.