Firma Stabilplastik je jedním z největších domácích zpracovatelů odpadních plastů. Z recyklátu PP/PE, který by často jinak mohl snadno skončit na skládkách nebo ve spalovnách, vyrábí především plastové palety. Za svůj progresivní přínos na poli udržitelné výroby, byla společnost letos oceněna v soutěži SME EnterPRIZE. Soutěž pořádá Generali Česká pojišťovna, která jí podporuje udržitelné podnikání u malých a středních firem. 

 

  Firma Stabilplastik se v celostátní soutěži umístila na celkovém druhém místě. K výrobě palet společnost používá plastový odpad, jak od svých zákazníků, tak i odpad ze žlutých kontejnerů. Unikátní typ výroby ostatně zaujal i ministra průmyslu Karla Havlíčka, který firmu začátkem srpna osobně navštívil.

 

Udržitelná paleta i v „chytrém“ řešení

Paleta typu Euro (80x120 cm, 25 kg váhy) má o cca 74 % nižší dopad na životní prostředí než paleta dřevěná. Jedná se o 100 % snadno recyklovatelnou, bezúdržbovou paletu, kterou lze na přání zákazníka i upgradovat jako „chytrou paletu“, tedy opatřit je např. RFID či jiným čipem s následným využitím IoT (Internet věcí) technologií atd. Společnost navíc umožňuje svým stávajícím i potenciálním klientům palety otestovat v jejich reálném provozu. Chytré palety si podniky mohou zcela zdarma zapůjčit a otestovat, případně je získat pro testování za výhodných finančních podmínek. 

Udržitelnost v rámci cirkulární ekonomiky

Palety se vyznačují vysokou odolností vůči chemickým látkám, povětrnostním vlivům, hmyzu, houbám, plísním i vlhkosti. Jsou hygienické a zdravotně nezávadné. Recyklace plastů při opětném zpracování šetří 10 – 26x více energie. V rámci udržitelného hospodaření je řešeno i celkové snižování energetické náročnosti výroby (30% spotřeby energie je z dodávek z vlastních fotovoltaických panelů).