K významným a historicky tradičním pivovarům v Podkrkonoší patří pivovar v Nové Pace. Historie pivovaru v Nové Pace sahá hluboko do minulosti. Podobně jako město i původně dřevěný pivovar vznikl na přelomu 14/15 století. Po jeho vyhoření byl v 19. století postaven nový, který funguje dodnes a kromě výborného piva je zajímavý i šířkou možného plnění do řady obalů.

Každé ze zdejších piv má své nezaměnitelné jméno. K těm nejznámějším patří Brouček, Kryštof, Kumburák, Granát, Valdštejn atd. Vedle klasických piv (pivovar si pro světlá piva vyrábí i vlastní slad), nechybí v nabídce ani pivní speciály v podobě piva zázvorového, třešňového či konopného. 

Pivo do skla, PET i plechu

Piva s často designově velmi povedenými a netradičními etiketami se v Nové Pace stáčí do skleněných láhví, PET láhví i plechových kegů. Ty jsou obvykle o objemu 5 l, ale např. pro čínský trh jsou k dispozici o objemu 3,1 l (podle čínské legislativy do tohoto objemu obaly nemusí být zálohovány).

Petainery jsou žádané

Zajímavostí z oblasti balení je i exportování piva v petainerech. PETAINER je jednorázový plastový obal ve tvaru sudu o objemu 15, 20 anebo 30 litrů, určený pro plnění pivem z pivních tanků. Velkou výhodou je, že obal není vratný a má i mnohem nižší hmotnost než klasický keg. Petainery jsou z hnědě zbarveného PET a jsou obvykle distribuovány ve speciálně designovaném obalu z vlnité lepenky, který zároveň zajišťuje ochranu proti UV záření a snadnou manipulaci s výrobkem. Nová Paka pivo v petainerech vozí především do Francie, Španělska, Itálie a Pobaltských států.